Kahramanmaraş'taki iki büyük depremin ardından yitirdiğimiz binlerce canın halen yüreklerdeki acısı dinmiş değil. 

Uzmanlar, deprem riski taşıyan İstanbul için uyarılarda bulunurken, son açıklama Kandilli Rasathanesi'nden geldi.

AK Parti'den Erdoğan'ın 3. kez adaylığı hakkında açıklama: Herkes itirazı yapar, nihai kararı YSK verir AK Parti'den Erdoğan'ın 3. kez adaylığı hakkında açıklama: Herkes itirazı yapar, nihai kararı YSK verir

Beş yıl önce Japon bilim insanları ile birlikte yürütülen çalışmalar kapsamında, Marmara fayının farklı özellikleri incelenmeye başlanmış, yer hareketlerinin kaydedilmesi ve sismometreler aracılığıyla verilerin toplanması sürecinde ise Marmara Denizi'nin 1200 metre derinliğindeki cihazlar denizin farklı noktalarına yerleştirilerek ölçümler yapılmıştı.

Her an 7 ve üzeri büyüklükte deprem olabilir

Kandilli Rasathanesi'nde "Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü" olarak görev yapan Prof Dr. Haluk Özener, "Her an 7 üzeri deprem olabilir. Ne zaman olur? Kimse bilmiyor. Bizim yer bilimleri camiası olarak yapacağımız çalışmalar orta ve uzun vadeli. En kısa vadede yapılması gereken, bina yapı stokunun güvenli hale getirilmesi." dedi.

Kandilli Rasathanesi'nin yaptığı çalışmalar, deprem riski taşıyan bölgelerde güvenli bir gelecek için ilk yapılması gerekenlerin neler olduğunu özetler nitelikte olduğu görülüyor. Neler yapılması gerektiğine dair atılacak adımlar geçtiğimiz günlerde hükümet ve yerel yönetimler tarafından da duyurulmuştu.