İYİ Parti 3 Temmuz'da 6'lı Masa'nın ev sahipliğini yapacak. İYİ Partili üst düzey bir isim, 3 Temmuz’da ev sahipliklerinde yapılacak altılı masa toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Cumhurbaşkanı adayı olmayı düşünüyorum” diyebileceğini kaydetti.

Halk TV yazarı, gazeteci İsmail Saymaz’a konuşan İyi Partili bir isim, Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığını açıklayacağı tarihi verdi.  Saymaz’ın ismini paylaşmadığı İyi Partili isim, CHP liderinin adaylığına bakışını şöyle açıkladı:

Geldikleri yerlerde herkes 'oy vermeyiz' diyormuş
- Partimize sürekli ziyaretçi geliyor. Çarşamba günleri grup toplantısı olduğu için ana baba gününe dönüyor. Geldikleri yerlerde, Kılıçdaroğlu aday olursa kimsenin oy vermeyeceğini söylüyorlarmış. 'O mu aday olacak?' diye bize soruyorlar.

'Mecbur kalırsak veririz' diyenler var ama azınlıktalar
- Biz 'Henüz karar vermedik' diyoruz. 'Kılıçdaroğlu aday olursa kazanamayız' algısı oluşmuş. Bu sözlere hepimiz muhatap oluyoruz. Farklı düşünen bir kişi yok. 'Mecbur kalırsak veririz' diyenler var ama azınlıktalar. Mutlak çoğunluk aksini düşünüyor.

Alevilik konusunda ayrıştırmak kabul edilebilir değil
- Aleviliğini öne atıyorlar. Bu konudan ayrıştırmak kabul edilebilir değil. Bir de HDP ile ilgili lafları dolayısıyla MHP ve AK Parti'den gelenlerde 'HDP'nin peşinden mi gideceğiz' algısı var.

Malatya'da 4,5 büyüklüğünde deprem Malatya'da 4,5 büyüklüğünde deprem

Genel Başkan il başkanlarını çağırır ve 'hayır' çıkar
- Biz tartışmadan karar almıyoruz. Genel Başkan tahmin ediyorum ki il başkanlarını da çağırır. Hatta ilçe başkanlarına kadar inebilir. Buradan 'Hayır' çıkar. Genel Başkan'ın partiye rağmen 'Evet' demesi zor. Önce bizleri ikna etmeli. Aşağıyı serbest bırakırsa kimse evet demez.

Şansı olsa hepimiz destekleyeceğiz. O ümidi vermiyor
- Bizde Kılıçdaroğlu'nu sevmeyen yok, onu diyeyim. Kendi aramızda konuşuyoruz; hiçbirimiz kötü demiyoruz. Şansı olsa hepimiz destekleyeceğiz. O ümidi vermiyor. Bir ideal için kurduk partiyi, kaybedersek hangi yüzle siyaset yapacağız?"