Haluk Levent, Şehit Veteriner Mikail Bozlağan'ın Çocuğunun Eğitim Masraflarını Üstlendi Haluk Levent, Şehit Veteriner Mikail Bozlağan'ın Çocuğunun Eğitim Masraflarını Üstlendi

İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) başkanı Şekib Avdagiç, asgari ücret zammının kamuoyunda konuşulan rakamlardan daha düşük tutulması için adımlar attı. Avdagiç, asgari ücretin temmuzda 500 dolar seviyesine çıkacağı açıklamasını eleştirerek bir önceki bakanlar Vedat Bilgin ile Nureddin Nebati'yi hedef aldı.

Bloomberg HT yayınında yaptığı açıklamalarda Avdagiç, Türkiye'de asgari ücretin Türk Lirası bazında güncellenmesi gerektiğini belirtti. Yabancı para birimine bağlı olarak asgari ücret güncellemesinin sakıncalı olduğunu düşündüğünü vurgulayan Avdagiç, asgari ücretin ilk 6 aylık enflasyon dikkate alınarak temmuzun başında güncellenmesinin makul olacağını öngördüklerini ifade etti. Ayrıca, vergi dilimlerinin de gözden geçirilmesi ve çalışanlara ek vergi yükü getirilmemesi gerektiğini belirtti.

Avdagiç'in bu çağrısının karşılık bulması halinde asgari ücrete yaklaşık yüzde 20 zam yapılmış olacak. Şu anki asgari ücret net 8 bin 506 lira ve brüt 10 bin 8 lira düzeyinde bulunuyor.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç'in asgari ücretin düşük tutulması ve Türk Lirası bazında güncellenmesi için yaptığı açıklamalar, kamuoyunda tartışmalara sebep oldu.