‘İsmailağa Cemaati’nde Mahmut Ustaosmanoğlu‘nun ölümünün ardından başlayan ‘post’ kavgası sürüyor. Saadettin Ustaosmanoğlu’nun ‘kaset’ tehdidine ‘Cübbeli Ahmet’ten rest geldi.

Nakşibendi tarikatına bağlı ‘İsmailağa Cemaati’nin şeyhi Mahmut Ustaosmanoğlu, 23 Haziran’da öldü. Ustaosmanoğlu’nun ardından tarikatta ‘post’ kavgası başladı. Cemaatin en tanınan yüzü ‘Cübbeli Ahmet Hoca’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, cemaat içinde engellendiğini belirtip “Efendi Hazretlerimize bir bardak, bakraç cenaze şerefisine su bile döktürmediler” diyerek tepki gösterdi.

Cübbeli Ahmet’e tarikatın içinden sert yanıt geldi. Kökler Derneği isimli bir YouTube hesabından düzenli yayın yapan Mahmut Ustaosmanoğlu’nun yeğeni Saadettin Ustaosmanoğlu, Cübbeli Ahmet’e ağır iddialarla cevap verdi, “Erkeksen şeyhliğini ilan et. Çok meraklısın çünkü. İlan et de kasetlerini patlatalım” ifadelerini kullandı.

Cübbeli Ahmet dün suç duyurusunda bulunduğu tehditle ilgili açıklama yaptı, “Kasetleri çıkarmayan melundur. Allah’ın laneti üzerine olsun. Hepsini çıkart bakalım. Şeyhlik derdim yok ama sanki varmış da kasetler engelliyor imajı veriyor” diye yanıt verdi.

Halk TV’den İsmail Saymaz’a konuşan Cübbeli Ahmet’in bazı sorulara yanıtlara şöyle oldu:

*Saadettin Ustaosmanoğlu, neden sizi hedef alıyor?

Bu, İsmailağa’yı zora sokuyor. İsmailağa sahiplenmediği halde açıklama yapılmadığı için İsmailağa adına konuşuyormuş kabul ediliyor.

‘İSMAİLAĞA TUTUŞTU, BANA GELİYORLAR’
*İsmailağa adına konuşmuyor mu?

Konuşmuyor ama İsmailağa tutuştu. Bana geliyorlar. Kardeşim, temsilciniz değilim. Hem hiçbir işte yoğum, hem rey hakkım yok. Ondan sonra pislikleri bana temizletiyorsunuz. Ona reddiye, buna reddiye! Bedellerini ödemiş adamım. Daha yapamam. Mahmut Efendi’nin hayatına benzemez. ‘Yönetin’ diyorum. Ben kenardayım. Bu da ‘Şeyhliğini ilan et. Etmezsen kasetler var’ diyor.

*Yargılandığınız davadaki kasetler mi?

Değil.

‘KASET KONUSU BELALTI DEĞİL’
*Neyi kastediyor?

Accan (Iraklı Şeyh Seyyid Muhammed Accan el Hadid) çekmiş. Bundan 12-13 sene evvel ben Accan ile iyiyken… Kaset konusu belaltı değil. Ustaosmanoğlu diyor ki, ‘Accan’a biat etmişsin.’ Ne alakası var? Şu anda geliyor başka tarikatlar, icazet yazıyorlar. Teberrüken diye usul var. Bende bir çuval var. Eski alimlerden…

*Accan’dan icazet mi aldınız?

Ona biat etmedim. Adam Nakşi değil ki. Kadirilikten, Rıfailikten yazı yazmış. Sapık olduğunu bilince yırttım. Bunu söylüyor. İcazetin herhalde kaseti var. Bir de Mahmut Efendi’ye ‘Kabrim türbe olur mu?’ demişim. Yahu, ben sakal-ı şerifi (Hazreti Muhammed’in bir sakalı) ağzıma koydurursam, efendimizden parça ile gömülsem… Azaptan korkuma söylüyorum.

‘HODRİ MEYDAN ÇEKECEĞİM’
*Dediniz mi?

Demedim. Dediğim şu: Sakal-ı şerif bedenimde olursa insanlar ziyarete gelirler. Okur bana, rahmet okur. Kaset dediğinde belaltı yok. Hodri meydan çekeceğim. Elinde olan her şeyi çıkar. Şeyhlik iddiasında değilim. ‘Şeyhim’ de demem, demeyeceğim.

*Şeyhlik niyetiniz var mı?

Asla! Kendime göre cemaatim var, bunlar tarikat ehli değil ki. Açık, solcu, Alevi, her sınıftan dinleyenim var.

Üniversite Öğrencileri ayağa kalktı! Yüzde 80 zam yapıldı... Üniversite Öğrencileri ayağa kalktı! Yüzde 80 zam yapıldı...

‘KASETLERİ ÇIKARMAYAN MELUNDUR’
*”Çık, açıkla” diyecek misiniz?

Kasetleri çıkarmayan melundur. Allah’ın laneti üzerine olsun. Hepsini çıkart bakalım. Şeyhlik derdim yok ama sanki varmış da kasetler engelliyor imajı veriyor. Ben 28 Şubat’ın cuntasından, FETÖ’den korkmamışım, bundan mı korkacağım?

*Endonezya’daki Seyyid Nefel Kaf’ı tanır mısınız?

Tanıyorum. Mübarek zat. Medrese sahibi. Medreseleri gezdik. Adam beni birkaç sene evvel ziyaret etti, sonra vefat etti.

‘FETÖ BENİ O İŞLERDEN HAPSE ATTI’
*Bu ülkeden kadınla dönmüşsünüz.

Ne alakası var? FETÖ’nün en güçlü döneminde havaalanından kadınla geliyorsun da, FETÖ nasıl çekmeyecek? Zaten FETÖ beni o işlerden hapse attı. Benim gibi bir adam havaalanından kadınla nasıl gelir? Herkes görüyor. Kahire’de kabir ziyaretlerine gittik. Lübnan’a geçtik. Sohbetler, toplantılar, hepsi belli.

*”Lübnan’dan kadınla döndü” diyor.

İspat etmeyen melundur.

*Mahmut Efendi’nin ne kadar yaşayacağını sordunuz mu?

Annem ‘Rüya gördüm evladım Mahmut Efendi 107 yaşına kadar yaşayacak’ demişti. Ben buna sevindim. Accan’la aramızda bu konu geçmiş olabilir. Kasetlerde baldır bacak yok. Varsa da yayınlasın. Meydan okumazsam ‘Şeyhliğin ilan edecekti, kasetlerle durdurdum’ diyecek. Ne diye o payeyi vereyim namussuzluğa.

‘KAZAN KAYNIYOR, HALK BANA BAKAR’
*Sanki İsmailağa’dan dışlanıyorsunuz.

Dışlanayım. Benim için sorun yok. Onlar işi düşüyor. Geliyor, kapımı aşındırıyorlar. Kazan kaynıyor. Dünya kadar aday çıkmaya hazırlanıyor. Hasan Efendi’yi kabul etmeyen var. Hepsi benden yardım isteyecek. İstiyorlar da zaten. Ama Sadettin böyle konuşurken, sen tepki vermiyorsan, ben ne yapayım? İsmailağa niye sessiz? Ben rolümün arttığını hissediyorum. Bana 20 kere telefon ediyorlar. Mecburlar. Cemaatin yüzde 80-90’ını ben tanıtmışım. Halk bana bakar. Diyorum ki, bu iş düzgün gittikçe destekleyeceğim. FETÖ, dinlerarası diyalog, İBDA işleri girerse yokum.

*Ustaosmanoğlu, kendi adına mı hareket ediyor?

Biraz derin yerlerin adına hareket ediyor. Ama İsmailağa’nın aleyhine oluyor. Bunun İsmailağa’dan görünmesi, aileden olması yıpratıyor. Adam Mahmut Efendi ile vefatından sonra ruhlar aleminde görüştüğünü söylüyor. Ben iç çekişmede yokum, olmayacağım. Hasan Efendi’den sonrasında bakarım.

*Ne olmalı?

Herkesin ittifakla kabul edeceği, yaşı fazla, kıdemli bir zat seçilirse birliktelik yürür. İhtiraslı kişilere, aile içi, ondan ona olursa bütünlük devam etmez.

*Aile içi derken, şeyhlik babadan oğula, kayınpederden damada olursa…

Olursa bizim camiamız bu işe alışık değil.

*Hasan Efendi, “Mahmut Efendi’nin oğluna bıraktım” derse?

Onu diyemez. Çünkü Mahmut Efendi ‘Cemaat seçer’ dedi. Benim şeyhlik iddiam yok. Gözüm de yok. Hiçbir zaman ilan etmem, etmeyeceğim. Ancak Hasan Efendi’den sonra yaşlı mübarek zatlarla birlik devam eder. O da istişare yoluyla olur.

*Babadan oğula, kayınpederden damada geçmesini tasvip etmiyorsunuz.

Tasvip etmiyorum.”