Cumhurbaşkanı adayındaki belirsizlik sebebiyle eleştirilerin odağında olan Altılı Masa ile ilgili İsmail Saymaz'dan dikkat çeken sözler geldi. 

Saymaz, “Geçiş Süresinin Yol Haritası”nın,  Akşener’in  hem metne hem de metnin Davutoğlu ve Ali Babacan tarafından yorumlanış şeklinde itirazı nedeniyle 13 Şubat’a ötelendiğini bu yüzden de henüz bir anlaşma sağlamadığını belirtti. İsmail Saymaz, uzlaşmanın sağlanabileceğini ancak İYİ Parti liderinin ya da Gelecek Partisi liderinin geri adım atması gerektiğini belirtti.

İsmail Saymaz'ın ilgili yazısı ise şu şekilde:

“'Altılı Masa’nın 1 No’lu Kararnamesi' denilen bu metinde altı liderin cumhurbaşkanı yardımcısı olması ve kendi aralarında bir cumhurbaşkanlığı kabinesi kurması öneriliyor. Bu kabinenin altında Bakanlar Kurulu yer alıyor. Ayrıca her partiye bir bakan ve oyu oranında ikinci ve üçüncü bakanlık veriliyor. Cumhurbaşkanı yetkileri, yardımcıları ve kabine arasında pay ediliyor.

İyi Partililer, bu yol haritasını, 'Türkiye’yi cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden cumhurbaşkanı yardımcılığı hükümeti sistemine geçirmek' diye eleştiriyor.

Azerbaycan Milletvekili'ne suikast girişimi, arkasında İran mı var? Azerbaycan Milletvekili'ne suikast girişimi, arkasında İran mı var?

Akşener, geçen hafta İsmail Tatlıoğlu, Metin Ergun, Şenol Sunat, Bahadır Erdem ve Ümit Özlale’yi itirazlarını aktarmak üzere liderlere gönderdi.

İyi Partililer, bu görüşmelerde, hazırladıkları metni liderlere sundu. Metinde, altı cumhurbaşkanı yardımcısının bulunmasına, liderlerin cumhurbaşkanı yardımcısı olması zorunluluğuna itiraz ediliyor. Dileyen kimi liderlerin milletvekili olabileceği belirtiliyor. Akşener, Karamollaoğlu ve Uysal, bu öneriyi destekliyor.

Metinde ayrıca, Bakanlar Kurulu üzerinde cumhurbaşkanı kabinesi kurma önerisinin anayasaya aykırılık oluşturacağı, halkın gözünde çok başlılık görüntüsü yaratacağı ifade ediliyor. Bunun yerine liderlerden oluşan Danışma Kurulu öneriliyor. Cumhurbaşkanının kritik konularda kurula danışması tavsiye ediliyor. Bakanlıkların paylaşımı için de seçim sonucuna bakmak gerektiği vurgulanıyor.

Millet İttifakı, ‘Geçiş Sürecinin Yol Haritası’nda uzlaşabilir mi? Uzlaşabilir. Ancak bunun için ya Akşener’in ya da Davutoğlu’nun geri adım atması gerekiyor."