Altın ve dolar gibi önemli ekonomik araçlarla ilgili uzman İslam Memiş, önemli uyarılarda bulunarak gelecek hakkında tarih verdi. Memiş, "Rüzgar tersine dönecektir" ifadesini kullanarak piyasa aktörlerine dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

Memiş, TV100'de yayınlanan yazısında, "Bu hafta küresel piyasaların odağında ABD enflasyon verisi olacak. Bu nedenle kritik bir hafta olacak. ABD'de enflasyonun yüksek geleceğini ve enflasyonla mücadelenin kolay olmadığını göreceğiz." ifadelerini kullandı ve şunları ekledi: "Haziran sonrası enflasyonun geri geleceğini sık sık belirttim. Tüm ülkeler, maalesef enflasyonu yeniden hissedecekler."

Dolar Karşısında Değer Kaybetme Riski: Memiş, ABD enflasyonunun yüzde 3.6 ila 3.7 aralığında açıklanması durumunda şaşırmamak gerektiğini belirtti. Yüksek enflasyon, Federal Reserve'in faiz artıracağı anlamına geldiğini vurgulayan Memiş, "Evet, Fed Eylül toplantısında faiz artırır. Bu hafta uluslararası piyasalarda dolar değer kazanırken, dolar karşısındaki diğer varlıkların değer kaybedebileceğini" söyledi.

Ekim Ayında Olası Değişiklik: İslam Memiş, Eylül sonuna kadar doların değer kazanmasının süreceğini ancak Ekim ayının başından itibaren durumun tersine dönebileceğini belirtti. Ekim ayında dolar endeksinin 106 seviyesine yükselebileceğini öngördü.

Filenin Sultanları 2023 Dünya Kupası'nı da kazandı Filenin Sultanları 2023 Dünya Kupası'nı da kazandı

Altın ve Diğer Değerler: Memiş, altının ons fiyatının 1,905 dolar, EUR/USD paritesinin 1.06 ve gümüşün ons fiyatının 21.20 dolara kadar gerileyebileceğini ifade etti. Bu haftanın doların güçlenmesine odaklandığı bir hafta olabileceğini vurguladı.

Türkiye İçin Önemli Gelişmeler: İç piyasada, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Orta Vadeli Program (OVP) hakkındaki açıklamalarının takip edileceğini belirten Memiş, önümüzdeki hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararının beklendiğini söyledi.

Borsada Alternatif Kazançlar: Borsada kazananların karlarını realize edip faizlere yönelebileceklerini ifade eden Memiş, Dolar/TL kurunun ve diğer yabancı para birimlerinin Türk Lirası karşısında değer kaybetmeyeceğini söyledi.