AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan'ın Birleşik Arap Emirlikleri ile ilgili açıklamaları Cumhurbaşkanlığı'nda da rahatsızlık uyandırdı. Çelik’in yaptığı açıklamanın “Cumhurbaşkanlığı kaynaklı olarak değerlendirilmesi gerektiği” ifade ediliyor.

Robert De Niro İstanbul'da Robert De Niro İstanbul'da

AK Parti Grup Başkanvekili Özkan, Armağan Çağlayan’ın YouTube programında, “BAE baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor, baktı ki Türkiye’nin istiklalini engelleyemiyor, baktı ki Türkiye’ye dayanmadan, Türkiye ile birlikte yürümeden bölgesel ve küresel anlamda kendi menfaatlerinin aleyhine bazı şeyler ortaya çıkıyor, o zaman BAE teslim oldu” ifadelerini kullandı. Bunun ardından siyaset kulislerinde, Özkan’ın bu sözlerinin “AK Parti’de rahatsızlık yarattığı ve grup başkanvekilliği görevinden istifa edeceği” iddia edildi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in de sosyal medya hesabından, “Özkan’ın görüşlerinin partinin fikirlerini yansıtmadığını” ifade etmesi tartışmayı alevlendirdi.

SARAY’IN DA GÜNDEMİ
Cumhuriyet’in edindiği bilgiye göre, Özkan’ın BAE ile ilgili açıklamaları Cumhurbaşkanlığı’nda da rahatsızlık uyandırdı. Çelik’in yaptığı açıklamanın “Cumhurbaşkanlığı kaynaklı olarak değerlendirilmesi gerektiği” ifade ediliyor. Özkan üzerinde yapılan tartışmalar sıcaklığını korurken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hemen bir karar almayacağı da ifade ediliyor. Özkan’ın grup başkanvekilliğinden istifa etmesi durumunda, “AK Parti TBMM Grubu’nun toplanarak yeniden bir grup başkanvekili seçmesi gerektiğinin” de altı çiziliyor. 

SON ANDA DEĞİŞTİ
AKP grubunda da dün dikkat çeken bir gelişme yaşandı. TBMM’de bu hafta AK Parti’nin nöbetçi Grup Başkanvekili olarak Cahit Özkan görünüyordu. Ancak TBMM Genel Kurulu’nda bu hafta bir diğer grup başkanvekili olan Mustafa Elitaş’ın “görevli olduğu” duyuruldu.