İngiltere'de gıda krizi süpermarketlerde önlem aldırdı. Süt, tereyağı ve ete takılan elektronik kilitler vatandaşlardan tepki gördü.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırdığı 24 Şubat’tan bu yana petrol fiyatlarının artması, gıda tedarik zincirinin aksaması ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasıyla oluşan nakliye sorunları nedeniyle, son dönemde birçok ülkede farklı boyutlarda ekonomik kriz ve gerileme yaşanıyor.

BAZI GIDA ÜRÜNLERİNE ELEKTRONİK KİLİT TAKTILAR

İngiliz Daily Mail’de yer alan haberde, bazı süpermarket zincirlerinin peynir, et, tereyağı ve bebek maması gibi ürünlere elektronik barkod yapıştırıldığı ya da elektronik kilit takıldığı fotoğraflar yer aldı.

Aldi, Tesco ve Sainsbury’s isimli süpermarketlerde son dönemde fiyatların arttığına dikkat çeken fotoğraflarda 3.99 sterline (yaklaşık 81 TL) satılan bir kalıp peynirin etrafına elektronik kelepçe takıldığı görüldü. Gazete, bu fotoğrafın Aldi isimli market zincirinde çekildiğini yazdı.

Mersin'de hafif ticari aracın çarptığı 2 yaşındaki çocuk öldü Mersin'de hafif ticari aracın çarptığı 2 yaşındaki çocuk öldü

BEBEK MAMASI VE ETE DE BARKODLU GÜVENLİK

Tesco’da bebek maması ve Co-Op’ta da kuzu etine benzer bir uygulama yapıldığı belirtildi.

Sainsbury’s isimli markette satılan 750 gramlık tereyağının fiyatının da kısa bir sürede 5.90 sterlinden (yaklaşık 120 TL) 7.25 sterline (yaklaşık 147 TL) çıktığı ifade edildi.

Sainsbury’s’in CEO’su Simon Roberts bir süre önce ülkede artan enflasyon nedeniyle maliyetlerin arttığını ve bunun müşterilere yansımaması için çalışmaların sürdüğünü söylemişti.