Prof. Dr. İlber Ortaylı, dün Gazeteci Candaş Tolga Işık'ın sunduğu "Az Önce Konuştum programına Prof. Dr. Celal Şengör ile katılmıştı. Tarihçi yazar İlber Ortaylı program son bulurken, arkadaşı Yer Bilimci Celal Şengör ile ilgili gündem olan bir yorumda bulunmuştu.

İlber Ortaylı, Candaş Tolga Işık'a konu Prof. Dr. Naci Görür'ken “O bizim Celal'den daha iyidir” demişti. Bu ifadesi ile gündeme bomba gibi düşen İlber Ortaylı'ya cevap ünlü Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür'den tweet yoluyla cevap geldi.

İstanbul'un Mart enflasyonu belli oldu! İstanbul'un Mart enflasyonu belli oldu!

Prof. Dr. Naci Görür, Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın yorumu üzerine Prof. Dr. Celal Şengör ile ilgili şunu dedi: 

"Ülkemizin yetiştirdiği ender yerbilimcilerden sayın Celal Şengör’le kıyaslanmak da beni ayrıca onore etti. Ancak, Celal’in ulusal… ve uluslararası şöhret ve konumu bizim hayallerimizi süsleyen bir konudur. Sevgiyle."

"Bu gelişmelerin üzerine de İlber Ortaylı yeni bir açıklamada bulundu. Sosyal Medya hesaplarından yapılan açıklamada Celal Şengör, Fuat Köprülü’den sonra Rusya Bilimler Akademisi’ne seçilen ilk Türk’tür. Bu jeoloji dalındadır. Avusturya Bilim Akademisi için de aynı şey geçerlidir. Zaten jeoloji dalında Avrupa’da büyük ödül aldı (bu ödül jeoloji dalının Nobel’i demektir). Amerika Bilimler Akademisi, Avrupa Bilimler Akademisi ve Sırbistan Bilimler Akademisi üyesidir. Fransızca’yı College de France’da ders verecek kadar iyi bilir. Rusça da bilir. Dünya onu tanımasına rağmen hiçbir zaman Türkiye'yi ve Teknik Üniversite’yi bırakıp gitmeyi düşünmeyecek kadar da vatanseverdir. Türk bilim tarihini, Türkiye kütüphanelerinde, yazma eserler arasında onun kadar takip eden bir Türk doğabilimcisi tanımıyorum. Fuat Sezgin gibi aynı şekilde zamanında dışarı kovalanan bir hocayla en çok o mesai halindeydi. Kâzım Çeçen Hoca’yla en çok teşrikimesai eden profesörlerden biri. Fuat Köprülü ve Halil İnalcık Hoca’ya kasideler döşenecek kadar hayran.
Geçenlerde yaptığım TV programında sohbet yarıda kesildiği için benim Celal Hoca’yı ilmiyle değerlendirdiğim zannedilmiş. Sohbetin tamamı dinlense konunun son depremlere dair alanım dışından bir yorum olduğu rahatlıkla anlaşılacaktır. Celal Şengör’ün hem Türkiye’de hem de Dünya’da bulunduğu konum tartışılmazdır. Celal Şengör Türkiye’de varlığıyla övündüğüm ulusal kıymet hazinemizin en önemli simalarından biridir. Tekrar kamuoyuna duyurmak isterim." 
dedi.

FqOhg7KXsAAclqk