Türkiye, 28 Mayıs'ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tur oylamasına yönelik hazırlıklarını sürdürürken, anket firmalarının sonuçları da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. İlk turdaki seçim sonuçlarına ilişkin öngörülerinde yanılan Areda Survey, yeni bir anket ile gündemde. 12 Mayıs tarihinde yayınlanan önceki anketinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk turu %51.3 oy oranıyla kazanacağını öngörmüştü. Ancak, seçim sonuçları bu tahminlerin aksineydi.

Erdoğan İkinci Turda %52.4 ile Önde

Areda Survey, 20-21 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirdiği yeni anketin sonuçlarını paylaştı. 10.491 kişi ile yapılan bu anket, 28 Mayıs'ta yapılacak ikinci tur seçimlerine dair önemli ipuçları içeriyor. Sonuçlara göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleyeceğini belirtenlerin oranı %52.4 olarak belirlendi. Diğer yandan, Kemal Kılıçdaroğlu'na oy vereceklerin oranı ise %47.6 oldu.

EYT'de emekli aylığı bağlanmayanlar dikkat: Bunu yapmazsanız asla bağlanmıyor... EYT'de emekli aylığı bağlanmayanlar dikkat: Bunu yapmazsanız asla bağlanmıyor...

Anket Şirketlerinin 14 Mayıs Hüsranı

14 Mayıs seçimleri, anket firmalarının büyük bir çoğunluğu için hayal kırıklığı oldu. Firmalar, tahminlerinde büyük oranda yanıldı ve bu durum, müşterilerini de büyük ölçüde yanılttı. İşte bu noktada, 14 Mayıs seçim sonuçlarına dair anket şirketlerinin yanılgıları göz önüne seriliyor. Ancak, Areda Survey'nin yeni anketi, geçmiş hataların telafisi olabilir.