Meydana gelen deprem felaketi, ikinci el araç piyasasını neredeyse tamamen durdurdu. İkinci el araçların fiyatları artarken, son zamanlarda piyasada beklenen canlılık yaşanmadı. Bazıları, seçimlerin yaklaşması ve araç sıkıntısının piyasada hissedilmesi nedeniyle ikinci el araç piyasasının olumsuz yönde etkilendiğini söylüyorlar. Eskişehirli bazı otomobil satıcıları, geçmiş yıllardaki bayram dönemleri gibi yoğunluğa hazırlanırken, diğer satıcılar seçim dönemi nedeniyle bu yıl bayram yoğunluğu beklemiyorlar.

İddia: Millet İttifakı seçime üç partiyle girecek İddia: Millet İttifakı seçime üç partiyle girecek

Mutlu Saygın isimli galerici konuya ilişkin:

“Hareketlilik olmamasının en büyük sebebi tabii ki fiyatlar. Dolar ve Euro yüksek seyrettiği zaman bu durum arabaya da yansıyor. Ramazan ayı geliyor. Bu ayda araba alacak insanlar şehir dışına fazla gitmek istemiyorlar. Bulunduğu şehirde araba almak isterler. İnsanlar bayramda tatile ve gezilere de gitmek istiyorlar. Onlar sayesinde bir 15 gün içinde bir hareket bekliyoruz. 250 bin TL ve 400 bin TL fiyat aralığındaki araçlar çok hızlı satılıyor. İnsanların alım gücünde yaşanan düşüş vatandaşları 250 bin TL değerindeki araçlara yöneltiyor” 

“Şu an ikinci el araç satış piyasası çok durgun seyrediyor. Eskiden bayram dönemlerinde çok hareketlilik olurdu. Seçimden sonra bir hareketlilik olabilir. Şu an bir belirsizlik olduğu için seçime kadar hareket beklemiyoruz. Şu an tek talep 200 bin TL fiyatlarında seyreden araçlarda var. Ancak bu fiyatlara güzel bir araba bulmak çok zor” dedi.

Öte yandan bir çok galericiye göre: İki bayram arasında her dönem olduğu gibi yine hareketlilik bekleniyor. Araç satış rakamlarının artmasının yanı sıra, araç fiyatlarının da yükselmesi beklentiler arasında.

Fiyat artış gerekçesi olarak ise, sıfır araçların az gelmesi, gelen araçların ise daha gemideyken satılması gösteriliyor.