BURAK SARSILMAZ | KAMUDANHABER

İkinci el araç piyasası yakın zamanda neredeyse durma noktasına gelmişti.

Devamında ise sıfır kilometre ikinci el araç satışına yasak gelmesiyle birlikte fiyatlar bir miktar aşağı çekilmişti.

Sıfır araç tedariginde yaşanan sıkıntılar nedeniyle ikinci el araç piyasası yeniden hareketlendi. Satış miktarı artınca da fiyatlar yeniden artmaya başladı.

Dikkat! 14 il için kuvvetli kar yağışı uyarısı yapıldı! Hangi illerde yoğun kar yağışı bekleniyor? Dikkat! 14 il için kuvvetli kar yağışı uyarısı yapıldı! Hangi illerde yoğun kar yağışı bekleniyor?

Öyle ki bir çok aracın ikinci eli fiyatları sıfır fiyatını geçti.

ÖTV MATRAH İNDİRİMİ DE İŞE YARAMADI!

ÖTV'de matrah indirimi de ikinci el araç piyasası için beklenen etkiyi  yaratmadı. Öyle ki indirim gelen araçlar bayilerde bulunamıyor. Bulunamayınca da piyasaya araç girişi olmadığı için fiyatlara yansımıyor.

Örneğin FIAT EGEA marka araçların 2020 ile 2022 sıfır modelleri aynı fiyata satılıyor.

UZMANLAR UYARIYOR

İkinci el araç alacaklar konusunda uzmanlar uyarılarda bulundu. Sıfır araç tedariği düzelmedikçe, ikinci el araç fiyatlarının daha da artacağını, bütçesi olanların elini çabuk tutması gerektiğini söyledi.

ÇÖZÜM NE ?

Sıfır araçlardaki tedarik sıkıntısı çözülmedikçe ikinci el araç piyasasında ucuzlama beklenmiyor. Ne zaman ki sıfır araçlar piyasada herkesin ulaşabildiği şekilde bulunabilir hale gelir işte o zaman ikinci el piyasası rahatlar. Öte yandan doviz kurunun da en azından sabit seyretmesi gerektiğini de unutmamak gerek.