Dar gelirli vatandaşların icra ve haciz sorununu çözmek için yeni paket üzerinde çalışan ekonomi yönetimi düzenlemede sona geldi. İcra düzenlemesinin yeni ayrıntılarına göre, ailelerin birden fazla icra dosyası kapsam dahilinde olabilecek. Toplam 9 milyon dosyayı kapsayacak olan düzenleme ekim ayında meclise gelecek ve 15 Ağustos 2022 tarihine kadar icra işlemi olan dosyalar kapsamda olacak.

YÖK Başkanı Özvar: Üniversitelerimizde 50 binden fazla Afrikalı öğrenci var YÖK Başkanı Özvar: Üniversitelerimizde 50 binden fazla Afrikalı öğrenci var

Hazine ve Maliye Bakanlığı, dar gelirli 9 milyona yakın vatandaşın 30 milyar lira tutarındaki borçlarının tasfiye edileceğini önceki gün açıklamıştı.

Kabinede de değerlendirilen icra ve haciz sorunlarını çözecek pakete ilişkin ayrıntılar da ortaya çıkmaya başladı. Buna göre; ailelerin birden fazla icra dosyası kapsam dahilinde olabilecek.

9 MİLYON DOSYAYI KAPSAYACAK
NTV'nin haberine göre; düzenleme toplam 9 milyon dosyayı kapsayacak. 15 Ağustos 2022 tarihine kadar icra işlemi olan dosyalar kapsamda olacak.


2 BİN LİRAYA KADAR OLAN BORÇLARI KAPSIYOR
Yeni düzenlemeyle 2 bin liraya kadar olan borçlar icradan düşecek. Adalet, Hazine ve Maliye, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarının bir ay süresince teknik çalışmasını yürüttüğü yeni icra düzenlemesinin yasalaşmasıyla 2 bin liraya kadar olan borçları kapsayan icra dosyaları tasfiye edilecek.

DÜZENLEME NE ZAMAN?
Kanun değişikliği çalışmalarına Adalet Bakanlığınca başlandı, düzenlemenin yeni yasama döneminin 1 Ekim'de başlamasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) gündemine gelmesi bekleniyor.