Bulgaristan'da 22 Eylül Bağımsızlık Günü'nün hafta sona ile birleştirilmesiyle, Bulgarlar, Edirne'ye akın etti. Kurulan kent pazarlarından alışveriş yapan bir vatandaş, "Burası bize gayet uygun geliyor. Malum euro yüksek olduğu için burada toptan alışveriş yapabiliyoruz. 500 Euro bozdurduğumuzda bir bagaj fulleyip dönebiliyoruz'' derken, bir diğeri, ''Burada da fiyatlar bayağı artmış. Bulgaristan vatandaşı sağ olsun diyorlar. 200 liraya aldığımız eşofmanlar bugün 400 lira olmuş'' dedi.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Bulgaristan vatandaşlarının 28 Temmuz'dan itibaren Türkiye'ye pasaportsuz girebilmesine imkan tanındı. Uygulama sonrası Bulgaristan'dan Edirne'ye günübirlik alışveriş için gelenlerin sayısı, her geçen gün arttı. Bulgaristan'da 22 Eylül Bağımsızlık Günü tatilinin hafta sonu ile birleştirilmesiyle Bulgar turistler alışveriş için Edirne'ye geldi.

'Bu kış, seçmenin kararlarında çok büyük bir etki oluşturacak' 'Bu kış, seçmenin kararlarında çok büyük bir etki oluşturacak'

Bulgaristan'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali kentinden gelen Deniz Çerkez, kendisi ve çocuklarının alışverişini Edirne'den yaptığını kaydederek, "Burası bize gayet uygun geliyor. Malum euro yüksek olduğu için burada toptan alışveriş yapabiliyoruz. 500 euro bozdurduğumuzda bir bagaj fulleyip dönebiliyoruz. 500 euro 9 bin lira yapıyor, rahatlıkla her şeyi alabiliyorum. Kendim dahil çoluk çocuğumun alışverişini rahatlıkla yaptım" dedi.
Kırcaali'den gelen Renginar Hamit ise kızının okul alışverişini Edirne'den yaptığını belirterek, "Edirne ucuz ve çok güzel. Her zaman geliyoruz. Fiyatlar çok uygun. Giyim daha çok alıyoruz. Çocuk okula başladı, buradan giydirdik. Bütün ihtiyaçlarını buradan aldık. Burada daha uygun fiyatlar, yarı yarıya düşük" diye konuştu.
'EDİRNE'Yİ ÇOK BEĞENİYORUZ'
Bulgaristan'ın Deliorman bölgesinden eşiyle Edirne'ye gelen Nurhan Kamre, "Edirne'yi çok beğeniyoruz, o nedenle gelmek istedik. Gerçekten çok sıcak kanlı Edirne halkı. Alışveriş için geldik. Dün Bulgaristan'ın bağımsızlık günüydü, birçok kişi hafta sonu ile birleştirdi. Gördüğümüz kadarıyla gümrük bayağı kalabalıktı. Çocuklarımız için alışveriş yapacağız" ifadesini kullandı.