Bankalarca vatandaşa verilecek kredinin anaparasını vatandaş ödeyecek, faizini ise İBB ödeyeceğini açıkladı. 10 yıl vadeli verilecek olan kredi miktarı olarak ise üst limit 1 milyon olacak. Böylelikle vatandaşlar riskli binalarını yenilerek yüzde sıfır faizli 10 yıl vadeli kredi kullanmış olacaklar. 

Ekrem İmamoğlu’nun da yer aldığı Deprem Seferberliği toplantısında yapılan açıklamada “İstanbul Yenileniyor” projesi için bu yıl ayrılan bütçenin 2,9 milyar lira olduğu ve 1 yılda yaklaşık 14 bin 77 konutun dönüştürülmesi planlandığı ifade edildi.

MEB'de 76.Madde çıkmazı! 76.Madde ile atanan Şube Müdürlerinin İptal Kararnameleri İl ve İlçelere Gönderiliyor... MEB'de 76.Madde çıkmazı! 76.Madde ile atanan Şube Müdürlerinin İptal Kararnameleri İl ve İlçelere Gönderiliyor...

Projeden yararlanacak vatandaşlarda aranacak şartlar:
– Faiz desteğinden yararlanacak yapının öncelikle riskli yapı olarak tespit edilmesi.
– İstanbul Yenileniyor kapsamında KİPTAŞ ile uzlaşmaya varılması.
– Hak sahibinin dar gelirli olması yani hane içi toplam gelirinin net asgari ücretin (8 bin 500 TL)  2 katını  geçmemesi.
– Hak sahibinin bankalarca kredilendirilmesinde bir engel bulunmaması.
– Bir kişinin en fazla bir konut için faiz desteğinden yararlanması.

olarak belirlendi.

Söz konusu proje kapsamında hem riskli binaların yenilenmesi, hem de vatandaşa binecek yükün hafifletilmesi amaçlanıyor.