Kamudanhaber - Özel Haber
Mehmet Diktaş

Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizde meydana gelen deprem felaketinden sonra hükümet döviz kurlarında dalgalanma yaşanmaması için ve altına olan talebi kısıtlamak için birtakım önlemleri devreye soktu.

Merkez Bankası hem dövizde dalgalanma olmaması için hemde altın için bir dizi önlemler aldı.

BANKALARA DÖVİZ TALİMATI

Merkez Bankası tüm Bankalara döviz alım satımlarında forword kontratların faizini yüzde 30 dan 40 a yükseltilmesi talimatını verdi. Merkez Bankasının bu talimatından sonra bankalar Dolar,Euro başta olmak üzere döviz alış-satışlarında makası açtı. 

Blomberg’e konuşan yetkililer ; Merkez bankasının bu talimatından sonra Bankalar dolar satışını 19.05 üzerine çekti.

6176147245d2a0a1041abd1b

ALTIN İTHALATINA SINIR

Deprem sonrası hükümet ekonomik tedbirler kapsamında vatandaşlarımızın altına yönelmesini önlemek ve döviz rezervlerinin altın ithalatına gitmemesi için bir takım önlemler aldı.

Ocak ayında altın ithalatında yaklaşık 69 bin ton ithalatla rekor kırılması sonrasında hükümet altın ithalatına sınırlama getirdi. 

Altın yatırımcıları bu habere dikkat! Gram altın 1.400 TL olacak! Tarih verildi... Altın yatırımcıları bu habere dikkat! Gram altın 1.400 TL olacak! Tarih verildi...

62b956bf86b2471640cdb680

Hükümet vatandaşları Altına dayalı sertifikaya yönlendirmek istiyor. 

Borsa İstanbulda Altına dayalı sertifika ile ilk olarak 5 ton altın karşılığında 500 milyon sertifika bastırıldı…

Sonuç olarak;Hükümet deprem felaketi sonrasında Türk lirasından kaçış önlemi olarak hem Bankaların döviz alım satım makasını açtı. Hem de altın ithalatına sınırlama getirdi.