Emniyet'ten İYİ Parti İl Binası Açıklaması: İnşaat Bekçisi Hırsız Kovalarken Ateş Etmiş Emniyet'ten İYİ Parti İl Binası Açıklaması: İnşaat Bekçisi Hırsız Kovalarken Ateş Etmiş

6 Şubat'ta Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7.7 ve Elbistan merkezli 7.7'lık büyük iki depremin ardından 46 binden fazla vatandaş hayatını kaybetti ve yüzbinlerce ev kullanılamaz hale geldi. Bu süreçte de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk anda bölgeye 100 milyar liralık kaynağın aktarıldığını duyurmuştu.

Bölgede yaşanan büyük depremler hazinedeki nakit dengesinde etkisi belirtti. Hazine ve Maliye Bakanlığı, şubat ayına ilişkin nakit dengesi verilerini kamuoyuna karşı yayımladı.

Bakanlının hazinenin şubat ayında 171,5 milyar TL ile nakit açığı verdiğini duyurdu. Hazinenin verdiği açık, Ocak ayındaki 54,3 milyar TL’lik açıkla birlikte 2023 yılının ilk iki ayındaki nakit açığı 225,8 milyar TL oldu.

indir (9)-23

Hazine ve Maliye Bakanlığının verilerine göre, Şubat ayında Hazine’nin nakit girdileri 208,3 milyar TL olurken çıktıları 379,8 milyar TL olduğu açıklandı. Faiz giderleri ise 31,4 milyar TL olarak duyuruldu.

Bakanlık, Şubatta faiz dışı denge de 140,1 milyar TL ile büyük bir açık verildiği belirtiliyor. Bakanlığın verilerine göre Ocak-şubat döneminde Hazine’nin faiz dışı nakit dengesi toplamda 174,7 milyar TL’lik açık vermiş oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığının raporuna göre şubatta Hazine 52,8 milyar TL’lik net borçlanma yaptığı bildiriliyor

Hazine mevduatı şubatta net olarak 121,8 milyar TL azaldı.