“Tartışmaya açtık. Tartışılacak bu konu önemli bir konu. Uluslararası hukuka bakıyoruz. Oralarda nasıl yürütülüyor”

Pınar Gültekin cinayeti davasında gündeme gelen ‘haksız tahrik’ indirimine ilişkin çalışma yaptıklarını söyleyen Adalet Bakanı Bozdağ açıklamalarda bulundu. Bozdağ, çalışmaların yeni yasama dönemine kadar biteceğini de belirtti.

30 Ağustos Zafer Bayramı resmi tatil mi, hangi gün? 30 Ağustos Zafer Bayramı resmi tatil mi, hangi gün?

“Haksız tahrik” indiriminin yeniden düzenlenmesi için talimat veren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kabine Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularına yanıt verdi.

Haksız tahrik indirimi üzerine çalıştıklarını ifade eden Bakan Bozdağ, “Tartışmaya açtık. Tartışılacak bu konu önemli bir konu. Uluslararası hukuka bakıyoruz. Oralarda nasıl yürütülüyor” dedi.

Kademeli formülü incelediklerini, bütün Avrupa’ya bakacaklarını belirten Bozdağ, “Dünyada her ülkede tahrik var da nasıl yapıyorlar, fark var mı, ona bakıyorlar. İnceledikten sonra çıkacak. Oralarda nasıl, onları bir görelim. Ondan sonra karar vereceğiz” diye konuştu.


Adalet Bakanı Bozdağ şu ifadeleri kullandı:

“Zaman alacak. Çok önemli bir konu. Bu döneme yetişmez. Yeni yasama dönemine kadar biter. Bizim için önemli olan mukayeseli hukuk. Başka ülkeler konuya nasıl bakıyor, nasıl uyguluyor, oraları gördükten sonra bir değerlendirme yapacağız. Haksız tahrik her ülkede olan, yüzlerce senedir uygulanan müessese. Bizim ciddi bir değerlendirmeye ihtiyacımız var. Biraz zaman alacak. Çalışacağız. Şu anda yapacağımız bir düzenleme yok ama çalışıyoruz.”