Hakem Kurulu, memur zam oranını belirlemiş bulunmaktadır. Hükümetin önerdiği memur zammı ile Merkez Bankası'nın enflasyon tahmini arasındaki 8 puanlık fark, uzmanlar tarafından önemle vurgulanmıştır. Bu fark, memur maaşı ve emekli memur maaşı zam oranlarının belirlenmesinde etkili olan toplu sözleşme zammının yüzde 30'un altında olmayacağı şeklinde yorumlandı.
 

Habertürk TV'de konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Ekonomi Yazarı Ahmet Kıvanç, bugün bir karar çıkmasını beklemediğini ve daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da Hakem Kurulu'nun toplantılar sonucunda oranı açıklayabileceğini belirtti.

Mülakatların kaldırılmasına dair grup önerisi AK Parti ve MHP'nin oylarıyla reddedildi Mülakatların kaldırılmasına dair grup önerisi AK Parti ve MHP'nin oylarıyla reddedildi

Hükümetin teklifi ile Memur-Sen'in talebi arasındaki büyük fark göz önünde bulundurulduğunda, Hakem Heyeti'nin önündeki en önemli konunun memur maaş zammı olduğu anlaşılıyor. Ancak uzlaşılamayan diğer toplu sözleşme talepleri de göz önünde bulunduruluyor. Uzlaşılan konuların gündeme gelmeyeceği, ancak sendikanın bu konularda da iyileştirme taleplerinin bulunduğu ifade edildi.

Ahmet Kıvanç'a göre, daha önceki hakem kararlarında hükümetin teklifine yakın oranların kabul edildiği bir durum söz konusu olmuştur. Ancak bu seferki durum farklı. Merkez Bankası'nın yüzde 33 enflasyon tahmini ile hükümetin yüzde 25'lik teklifi arasında 8 puanlık bir fark bulunuyor. Bu nedenle Hakem Kurulu'nun, Merkez Bankası'nın tahminini dikkate alarak bir karar vermesi bekleniyor. Bu kararın enflasyon tahminini tamamen karşılayan veya ona yaklaşan bir oran olacağı öngörülüyor.

Ahmet Kıvanç'a göre, ilk yarıda yüzde 19, ikinci yarıda yüzde 14'lük bir zam oranı, Merkez Bankası'nın enflasyon tahminine uygun düşebilir. Ancak yüzde 30 seviyelerinde bir zam oranının beklendiğini ifade etti.