banner1990

banner1989

Zoom Kullanan Binlerce Öğretmenin Kişisel Bilgisi Çalındı

Zoom kullanan binlerce öğretmen kişisel bilgisi çalındı. Öğretmenlerin kişisel bilgilerinin çalınması üzerine Meb ve BTK soruşturma başlattı .

GÜNCEL 28.04.2020, 12:46
Zoom Kullanan Binlerce Öğretmenin Kişisel Bilgisi Çalındı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlerin kişisel verilerinin çalındığını doğrularken, Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun (BTK) soruşturma başlattığını açıkladı.

MEB’den yapılan açıklamada “BTK bünyesindeki Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi programa hacker saldırısını 13 Nisan’da tespit etti. Bakanlığımız, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı da konuyla ilgili kapsamlı bir çalışma yürütüyor. Sorumlular hakkında da soruşturma açıldı” ifadelerine yer verildi.

Sanal korsanlık skandalı kapsamında 4 bin 552 öğretmenin ad/soyad, kimlik numarası ve e-posta adresinin de yer aldığı iletişim bilgileri www.readtiger.com adlı sitede yayınlandı.

MEB, hacker saldırısının ilk belirlemelere göre Üskürdar’daki program bazında gerçekleştiğini ve genele yayılmadığını açıkladı. Bakanlık, yetkili birimlerden izin alınmadan bu tür programların yapılmasının kesinlikle yasak olduğunu belirtti.

PROGRAMDA 67 SEMİNER, 95 ATÖLYE VAR

Programa 17 üniversiteden çok sayıda profesör ve doçent düzeyinde akademisyen ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri konuşmacı olarak katılmıştı. Program süresinde öğretmenlerin 162 eğitim alacağı duyurulmuştu. Proje 67 seminer ve 95 atölyeden oluşuyordu.

Öğretmenler kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlaması amaçlanan şu etkinlikleri kendi isteklerine göre tercih etti:

Etkili İletişim, İrade Eğitimi, Mandala Atölyesi, Ritim Atölyesi, Kodlama, Masal Anlatıcılığı, STEM ve Arduino Eğitimi, Enneagram 9 Tip Mizaç Modeli, Stres Yönetimi, Uygulamalı Fotoğrafçılık Eğitimi, Masal Anlatıcılığı, Doğa Oyunları.

Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın.

MÜDÜR SİNGAPUR’DA GÖRMÜŞ

Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın programın açılışında her meslekte yetişmenin esas olduğunu belirterek, “Öğretmenlik olunca bunun anlamı çok daha büyüktür. Zira insan, insanın gölgesinde yetişir. Öğretmenlik mesleğinde usta-çırak ilişkisi hayati ehemmiyetlidir” demişti.

Sinan Aydın bu programı hazırlama gerekçesini şu sözlerle aktarmıştı:

* 4-5 ay kadar önce bir eğitim gezisi vesilesiyle Singapur’da bulunduk. Singapur’da her öğretmen her yıl 100 saat keyfiyyetli hizmet içi eğitim semineri almak zorunda.

* Biz de hizmet içi eğitim semineri Antalya’ya gidip gelmek, orada otellerde biraz istirahat etmek gibi algılanıyor. Müsteşar yardımcımızın ifadesine göre, bütçesinin yüzde 90’ı yol ve konaklama giderlerine ayrılıyor, yüzde 10’u eğitimci giderlerine ayrılıyor.

Sultan UÇAR

SÖZCÜ

Yorumlar (6)
Ali Haydar Ceylan 4 hafta önce
Eğitim Sen her gün yayınladığı raporlarda bu tehlikeye dikkat çekiyordu . Sinan Aydın bey bunun vebalini nasıl ödeyecek?
Emre 4 hafta önce
Zoom ,baskı aracı olmaktan çıkarılmalıdır.Kendi teknolojinle kendin program yap,onu kullanalım.
EĞİTMEN 4 hafta önce
Eba zoom kullanıyor.AÇIN OKULLARI ÖĞRETMENDE ÖĞRENCİDE BU UZAKTAN YAPILAMAYAN (TEKNİK SEBEPLER-KOPMA,YAYIN KESİLMESİ) KURTULSUN HERKES BU BASKIDN YADA BIRAKIN KALAN SÜREDE KİTAP OKUSUN-EVİNDE NE YAPABİLİYORSA ONU YAPSIN.1 DERS YAPMAYA KALKIYORUZ 1 SAATTE 5-6 KOPMA ARDINDAN ERRÖR-ERRÖR.
Bizi Kendimize Bırakın 4 hafta önce
"Singapur’da her öğretmen her yıl 100 saat keyfiyyetli hizmet içi eğitim semineri almak zorunda" cümlesine takıldım. Biz daha fazla alıyoruz. 4 hafta seminer dönemi vardı. 20 gün eder. Şimdi iki hafta daha eklendi. 30 gün eder. Aferin nerede ek yük varsa alın. Bizi kendimize bırakın artık...
Tarihçi 4 hafta önce
“Müsteşar yardımcısı” mı? Hangi dönemde ifade etmiş acaba bu “müsteşar yardımcısı”?
Necmettin Amanvermez. 4 hafta önce
Ne biçim haber bu. Ne algısı oluşturmaya çalışıyorsunuz. Zoomla ilgili riskli durum facebookundan başlayarak tüm ortamlarda var. Bakanlığın uzaktan eğitimini hazmedemeyen çevrelerin ürettiği bir durum bu. Bazı yorumcularda tuzu kaptı koşıyor.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Mayıs 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49