Yüz yüze sınava girecek öğrenciler dikkat! Sınıfta kalma tehlikesi!

MEB, öğrencilere, sınavlara katılıp katılmama konusunda tercih hakkı sundu. Buna göre sınava katılmak istemeyenlerin velilerinin bu taleplerini içeren dilekçeleriyle en geç 21 Mayıs 2021'e kadar okul müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

GÜNCEL 19.05.2021, 09:21 19.05.2021, 09:23
Yüz yüze sınava girecek öğrenciler dikkat! Sınıfta kalma tehlikesi!

Milliyet'ten AYSEL BOZAN YILMAZ'ın haberine göre: Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Kovid-19 tedbirleri kapsamında öğrenci ve öğretmenleri bulaş riskinden korumak için yüz yüze sınavlarla ilgili bir dizi karar almıştı.


Uzaktan eğitim önceki gün başlayınca öğrencilerden gelen sorularla birlikte, bu konuda kafaların karışık olduğu görüldü. 12. sınıflarda yüz yüze sınavlar tamamlandı.Onlar için bir sıkıntı yok ancak hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerinin çoğunluğunun ikinci dönem sınavları koronavirüs salgını sebebiyle alınan tedbirler doğrultusunda yapılamamıştı.

SON TARİHE DİKKAT
Son kararlarla MEB, öğrencilere, sınavlara katılıp katılmama konusunda tercih hakkı sundu. Buna göre sınava katılmak istemeyenlerin velilerinin bu taleplerini içeren dilekçeleriyle en geç 21 Mayıs 2021'e kadar okul müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.Dilekçe veren öğrenciler sınava katılmayacak ve birinci dönem notlarına göre yıl sonu notları değerlendirilerek başarı durumlarıyla ilgili karar verilmiş olacak.

Herhangi bir dilekçe vermeyen öğreniler ise 24 Mayıs tarihinde başlayacağı açıklanan sınavlara girmek zorunda bulunuyor. Çok sayıda öğrencinin bu detayı atladığı görülüyor.Çoğu öğrenci sınavlar tamamen iptal edildi sanıyor. Ancak dilekçe vermeyenler sınavlara girmezlerse ikinci dönem notları olmayacak. İlk dönem notu olduğu gibi yıl sonu ortalaması kabul edilecek.

Ayrıca öğrenci sınava girmemek için dilekçe verirken ders seçme hakkı olmayacak. Yani sınava girecek olanlar, okulun düzenleyeceği tüm sınavlara katılmak zorunda.Dikkat çeken önemli bir detay ise sınava girip notunu beğenmeyen öğrencilerin, sadece birinci dönemde aldıkları ders notlarını tercih etme hakkının da bulunmayacak olması.

Koronavirüs pandemisi koşullarında dilekçe vermeden, 2. dönemde yapılacak sınavlara geçerli bir mazereti olmadan girmeyenler, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'ne göre işlem görecek.


Milli Eğitim Bakanlığı, pandemi koşulları sebebiyle öğrencilerin mağdur olmaması için dilekçelerin ulaştırılmasında her türlü kolaylığı sağlıyor.

Geçerli gerekçeleri olanlar sonradan aslını teslim etmek üzere, dijital iletişim kanallarından dilekçelerini gönderebilecekler.

Yorumlar (4)
Adanalı 6 ay önce
İkinci dönem sınavlarına girmek isteyenler dilekçe verseydi daha doğru uygulama olurdu.
Okul müdürlüğü çözer! 6 ay önce
Sen kalk sınavları dört kez ertelendi,en sonunda isteyen girer isteyen girmez diyerek işi arap saçına dök! Ardından okul müdürlüklerine dikkat edin öğrenciler sınıfta fazla kalıp covid kapmasın de! Okul müdürü sağlıkçı mı?Üfürükçü mü? Sen sağlık bakanlığı olarak tüm öğretmen ve öğrencileri aşıla ondan sonra kapalı yerden geçirilen yerlerin hesabını sor?
SAYİN BAKAN 6 ay önce
Yarindan tezi yok bu dilekçe işinden kurtarın bu veli ve okullari.öğrencilerin 50 ortalamanin altindakiler girsin dersiniz biter.kalabalık okullar. Bu dilekçeleri nasıl toplayacak ????
bilirkişi 6 ay önce
02 Temmuz a kadar sınav yapmaya devam. O tarihe kadar herkes anlar herhalde ne olduğunu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Ekim 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49