Yüz yüze eğitim raporu: Birçok devlet okulunda temizliğe veliler çağrıldı

Öğretmen ve okul müdürlerinde aşı karşıtı olanların bulunduğu işaret edilen raporda, sabun dahi olmayan okulların olduğu ve öğrencilere kişi başı 3 lira bile ödenek düşmediği ortaya çıktı.

GÜNCEL 13.09.2021, 07:57
Yüz yüze eğitim raporu: Birçok devlet okulunda temizliğe veliler çağrıldı

CHP Parti Meclisi üyesi Umut Akdoğan, yüz yüze eğitime ilişkin hazırladığı raporda, okulların çok önemli bir bölümüne temizlik elemanı gelmediğini belirterek, “Birçok devlet okulunda temizlik yapmak için veliler okullara çağırılmıştır” dedi. Öğretmenler, okul müdürleri ve personelde aşı karşıtı olanların bulunduğuna işaret eden Akdoğan, “MEB, partimize ait belediyelerden gelen yardımları geri çevirmemeli” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet’in haberine göre CHP PM üyesi Akdoğan, yüz yüze eğitime ilişkin hazırladığı rapor ile sorunları yardımcı personel eksikliği, sınıf mevcutları, ulaşım ve aşı karşıtlığı gibi 10 başlık altında topladı. Rapordan öne çıkan başlıklar şöyle:

‘BİRÇOK DEVLET OKULUNDA TEMİZLİK İÇİN VELİLER OKULLARA ÇAĞRILDI’

Personel kadrosu eksik: Okullarımız, İŞKUR aracılığıyla 8 ay boyunca çalıştırılan personele emanet edildi. Bu personelin çoğunluğu okulun açıldığı tarihte iş başına gelmiyor, okullar yaz aylarında kapanmadan okuldan ayrılıyor. Güvenlik personeli de bu geçici personel içinden seçildiği için okulların çoğunda güvenlik personeli de bulunmuyor. Okulların açılmış olmasına karşın çok önemli bir bölümüne temizlik elemanı henüz gelmedi. Birçok devlet okulunda temizlik yapmak için veliler okullara çağırıldı. Kimi okullarda öğretmenler kendi bütçelerinden para ayırarak bu temizliği yaptırmak zorunda kaldı.

‘SABUN BİLE OLMAYAN OKULLAR VAR, BAZI İDARECİLER TUVALETLERİ KAPATIYOR’

El yıkanamıyor: Okul tuvaletlerinde sabun dahi yok. Teneffüslerde tuvaletleri idareciler tarafından kapatılan okullar var.

SINIFLAR VE OKUL ÖNLERİNDEKİ KALABALIK

Sınıflar kalabalık: Kimi yerlerde kırkı aşkın sayıda öğrenci bir sınıfta ders yapmak zorunda kalıyor.

Okul önlerinde araç ve yaya kalabalığı oluşuyor. Okulların giriş-çıkış saatlerindeki esnemeler, bu sorunu çözebilir.

OKULLARDA AŞI KARŞITLARI VAR

Aşı karşıtları var: Öğretmenler, okul müdürleri ve personelde aşı karşıtı olanlar var. MEB’in, özel bir bilinçlendirme ve aşı kampanyası başlatması gerekiyor.

ÖĞRENCİ BAŞINA 3 LİRA BİLE ÖDENEK DÜŞMÜYOR

Ödenek 3 lira bile değil: Tüm ihtiyaçlar için zamanında ulaşmayan ödenek öğrenci başına 3 lira dahi değil. Bu bütçeleri alabilen az sayıdaki okuldan alınan bilgilere göre okullardaki öğrenci sayısı arttıkça öğrenci başına düşen ödenek tutarı daha da düştü.

Yorumlar (3)
hafuz 1 hafta önce
yakında milli eğitim bakanı IBAN isterse şaşırmayın!..Aldığı önlemlerden biridir belki
Öğretmen 1 hafta önce
Şimdiye kadar yapılan en doğru tespit, emin olun söylenenin fazlası var eksiği yok.
Eda 1 hafta önce
Bu kadar ahlaksız olmayın. Nerdeyse ailemin tamamı öğretmen farklı okullardayız . Bir veliye iş yaptırmadık.bir oturumda neler yapabiliriz diye düşünün yalan makinaları
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49