Yüz yüze eğitim öncesi 'tedirgin' öğrencilere nasıl davranılmalı?

Öğrenciler okullarına kavuşuyor. Korona vakalarından dolayı öğrenci ve veliler biraz tedirgin...

GÜNCEL 28.08.2021, 10:47
Yüz yüze eğitim öncesi 'tedirgin' öğrencilere nasıl davranılmalı?

'Tedirginlikle nasıl başa çıkılır' sorusuna cevap veren Dr. Öğr. Üyesi Armağan Örki şunları söyledi: Çocukların kendi sağlıklarını koruyabileceklerine dair yeterliliklerine güvenmelisiniz. Salgın ve sağlık konuları dışında da, diğer sorunları büyütme eğiliminde bulunabilirler. Sosyal sıkıntılarından gelişimsel sıkıntılarına kadar her konuda sizinle konuşabilecekleri ve sizden destek görebilecekleri hissini onlara telkin etmelisiniz.

Bir buçuk sene boyunca alışılagelen bir durumdan yepyeni bir duruma geçiş her zaman sancılıdır. Dolayısıyla tek tedirgin olanın kendi çocuğunuz veya kendiniz olmadığını, bunun toplumsal bir boyutta olduğunu unutmamakta fayda var.

Çocukların zorlu koşullara daha kolay uyum sağlayabileceği ve sosyal ortamlarında salgına dair problemleri görmezden gelebileceğini göz önünde bulundurmakta fayda var. Bununla birlikte onlara dayatma yapmaksızın, daha uygun dille kişisel hijyenlerine dikkat etmeleri gerektiğini paylaşabilirsiniz. Sosyal gelişimlerinin akranlarıyla daha sağlıklı olacağını ve bunun için kronik bir rahatsızlığı bulunmayan çocukların okula gönderilmeleri gerektiğini de hatırlatmak isterim.

MAHMUT ÖZAY

Yorumlar (1)
Sana göre hava hoş 4 hafta önce
Görmezden gelmek? VAllahi pek görmezden gelinecek bir problem göremiyoruz ortada. Seyreltilmemiş sınıflar, derste, serviste, toplu taşımada yan yana oturacak çocuklar, yemekhaneler, kantinler... Çocuklara bir şey olmaz, çocuklar halleder vs. Mazereti olan öğrenciler ibaresi net açıklanmalıdır, bu mazeret ne? Kendisinin mi yoksa velisinin mi kronik rahatsızlığı olan? Bir sınıfta veya okul servisinde pozitif ve temaslı kişiler olması durumunda ne gibi önlemler alınacak? Okul çıkışı kurs yapan okullar ne zaman ve nasıl dezenfekte edilecek? Farklı saatlerde tenefüse çıkacaklarsa tuvaletler hep dolu olacak, ne zaman temizlenecek? Soru çok da cevap yok. 12 yaş üzeri aşılanmadı?
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49