YSK, yeniden yapılandırılacak

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin yürürlüğe gireceği 2019 seçimleri öncesinde, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) yapısının değiştirilmesi için yapılan hazırlıklar tamamlandı. YSK’nın yeniden yapılandırılması ile kurum bünyesinde seçim hukuku konusunda uzman olan 15 kişilik bir ekip oluşturulacak.

GÜNCEL 23.09.2017, 09:30
YSK, yeniden yapılandırılacak

Adalet Bakanlığı bürokratları ile AK Parti hukukçularından oluşturulan bir komisyon, YSK teşkilat yasasının değiştirilmesi için uzun süredir hazırlık yapıyordu. Edinilen bilgilere, YSK teşkilat taslağı kısa süre içinde Meclis gündemine getirilecek. Yeni düzenleme ile ilçe seçim müdürleri nüfusa kayıtlı oldukları yerde görev alamayacak, bulundukları yerde en fazla 6 yıl görev yapabilecek ve yeni atanacak seçim müdürlerinde hukukçu olma şartı aranacak. AK Parti kurmaylarının verdiği bilgiye göre, ilçe seçim müdürlerinin görev yerleri, hâkim ve savcılarda olduğu gibi bölgelere ayrılacak belirlenecek. Bu durumda, Doğu ve Güneydoğu’da görev alacak seçim müdürlerinin görev süresi gerekirse 6 yıldan az olabilecek.

SEÇİMLER İÇİN UZMAN EKİP
YSK’nın yapısının değiştirilmesi ile sayıları 600 civarında olan ilçe seçim müdürünün rotasyona tabi tutulması bekleniyor. AK Parti kurmayları, 35 yıldan fazla aynı yerde görev yapan ilçe seçim müdürlerinin bulunduğunu, bu durumun seçimler açısından sağlıklı bir yapı olmadığına dikkat çekerek “Zaten bunların birçoğu da lise mezunu. Bir kişi aynı yerde 30-35 yıl görev yapmamalı” değerlendirmesini yaptı.
Yeni düzenleme ile YSK’nın ‘Yüksek mahkeme’ statüsünün çerçevesi daha net çizilecek. Ayrıca, seçim hukuku konusunda uzman 15 kişilik ayrı bir ekip kurulacak. Bu birimde görev alacak kişiler, özellikle seçimler sırasında ‘Bilirkişi’ olarak çalışıp, tüm dosyalarla ilgili rapor hazırlayıp YSK üyelerine sunacak.

Darbeciler Davutoğlu’nu gözaltına alacaklarmış
FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında yapılan toplantı ile kalkışma günü yaşananlar ve burada darbecilerle çatışan Piyade Kurmay Albay Sait Ertürk’ün de aralarında bulunduğu 4 kişinin şehit olmasına ilişkin iddianame hazırlandı. İddianamede, darbe faaliyetinde bulunan şüphelilerin aralarında eski Başbakanlardan AK Parti Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da bulunduğu bazı siyasi ve üst düzey kamu görevlileri ile iş adamlarını gözaltına almayı planladıkları belirtildi.

Yorumlar (1)
M.A.ERSOY 4 yıl önce
1960'ların Türkiye'si "ruh"unu teslim edecek demek ki.Neydi o; "sandık kurulu mührü olmayan oy pusulalarının sayısını bilmiyoruz ama oylar geçerli sayılacak" atraksiyonu ile Anayasa Mahkemesi'ne göz kırpıp referandumun sonucunu tartışmalı hale getirme çabaları..Hele oylar kılpayı yaklaşıp sonuç burun farkıyla olsaydı kargaları güldürecek yine yeni yeniden, "367 garabeti" benzeri bir cümbüşün altyapısını hazırlamalar..Efendiler, tarih oldunuz, kara kalabalıklar kuru kalabalıkları yendi. 100 yıl rötarlı da olsa halkın cumhuriyeti şimdi başlıyor. "Cumhur"un iradesini aşağılama dönemleri bitti bakın. Artık cumhura "yanaşma" zamanıdır.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49