Yöneticilik Görev Süresinin Uzatılmasına İlişkin Mahkemeden Önemli Karar

Proje okulunda çalışan müdür yardımcısı görev süresi sonunda ek-1’le tercih hakkı verilmemesine mahkeme "dur" dedi.

GÜNCEL 06.02.2020, 19:07
Yöneticilik Görev Süresinin Uzatılmasına İlişkin Mahkemeden Önemli Karar

Türk Eğitim-Sen üyesi, Anamur Şehit İbrahim Armut Fen Lisesinde Müdür Yardımcısı olarak görev yapmakta iken, okulu kendi isteği ve iradesi dışında proje okuluna dönüştürülmüş, bu okulda 4 yıllık yöneticilik görev süresinin dolması üzerine yeniden görevlendirilme talebinde bulunmuş ise de bu talebi proje okulları yönetmeliği gerekçe gösterilerek reddedilmiştir. Öğretmenin, MEBBİS sistemi üzerinden yeniden yönetici olarak görevlendirme talebiyle yaptığı başvurunun reddine dair işlem ise açılan dava sonucunda Mersin 1. İdare Mahkemesinin 2019/477 E., 2019/1234 K. sayılı ve 11.12.2019 tarihli kararıyla iptal edilmiştir.

Kararın gerekçesinde; davacının Müdür Yardımcısı olarak görev yaptığı Anamur Şehit İbrahim Armut Fen Lisesi 2018-2019 eğitim öğretim yılı itibarıyla proje okulu olarak belirlenmiş ise de, davacı ile aynı dönemde başka okullara atanan kişilerin tercihte bulunmak suretiyle aynı okulda ve/veya başka okulda müdür yardımcısı olarak görevlerine devam edebildikleri, davacının ise atandıktan sonra proje okulu olarak belirlenen bir okula görevlendirilmiş olması nedeniyle müdür yardımcılığı görevinin sona erdiği, sınava girmek suretiyle müdür yardımcısı olarak atanan ve atandığı dönemde görev yapmakta olduğu okulun proje okulu olarak belirlenmediği gözetildiğinde, davalı idare tarafından proje okulu olmayan diğer okullara atanabilmesi konusunda davacıya tercih hakkı tanınmadan tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı belirtilmiştir.

KARAR İÇİN TIKLAYINIZ.pdf

Yorumlar (5)
Okullu 1 yıl önce
Zaten proje okulu yaparak bir garebete imza atıldı.
Ne deyim. 1 yıl önce
Daha önce sonuçlanan aynı tür davalarda MEB istinaf a gitti mi? Bilen varsa cevap vermesi rica olunur.
Hak Arayan 1 yıl önce
Daha once sonuclanan boyle bir karar yok.Bu ilk kazanim oldu insAllah
ali 1 yıl önce
Proje okullarında yönetici ve öğretmen atamalarında yazılı artı sözlü birlikte getirilsin.
der_dem 1 yıl önce
Arkadaşlar ben de aynı haksızlığa uğradım. sınava girip yüksek puan alarak başka bir okula atandım ama bu benim istemedipğim bir şeydi. Şimdi bu dava sonucuna göre ben de hak talep edebilir miyim?
işlemlerin yapıldığı zamanda defalarca resmi olarak dilekçe vermişti. milli eğitime ama hep red cevabını almıştım.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49