Yol haritası hazır... Bütün sınıflar açılabilir

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan: Bundan sonra peyderpey ara sınıflar açılacaktır. Önümüzdeki süreçte 5, 6 ve 7'inci sınıflar veya 9, 10, 11'inci sınıflar belki eş zamanlı olarak belki de birer hafta arayla açılabilir

GÜNCEL 18.10.2020, 09:43
3111
Yol haritası hazır... Bütün sınıflar açılabilir

Toplumun koronavirüse karşı ne kadar bağışıklık geliştirip geliştirmediği son günlerdeki tartışma konularından biri. Bunun ile ilgili münazaralar devam ederken Türkiye'de ikinci defa uygulanacak olan kesitsel çalışmanın (Hastalığın toplumdaki sıklığının araştırılması) da detayları ortaya çıkmaya başladı.

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan "Haziran sonunda, TÜİK'ten alınan örneklem ile 153 bin kişilik bir çalışma yapılmıştı. Bu çalışmanın aynısı önümüzdeki günlerde tekrar edilecek. Belirlenen hanelere gidilip antikor ve sürüntü alınacak. Böylelikle bütün toplumun fotoğrafını çekeceğiz. Bağışıklık düzeyimizi tespit edip ona göre strateji belirleyeceğiz. Ayrıca aşı çalışmalarını ne yönde planlamamız gerektiğini öğreneceğiz. Araştırmalar tahminen önümüzdeki ay sonuçlanır. Hastalığın daha çok geçirildiği İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde bağışıklığın daha yüksek olmasını bekliyoruz. Ancak kişi bağışıklık sayısı, nüfusa oranla daha az olabilir" dedi.

"DİĞER SINIFLAR DA AÇILACAK"

İlhan, yüz yüze eğitime geçilmesiyle ilgili de şunları söyledi: Bundan sonra peyderpey ara sınıflar açılacaktır. Önümüzdeki süreçte 5, 6 ve 7'inci sınıflar veya 9, 10, 11'inci sınıflar belki eş zamanlı olarak belki de birer hafta arayla açılabilir. Okula başlayan çocukları 3-4 hafta kadar izleyip daha sonra okullarda da tarama yapma yönünde bir görüş söz konusu. Bu çok doğru bir yaklaşım. Böylece, burada asemptomatik olanları tespit edeceğiz.

Neşra Durmaz

TÜRKİYE

Yorumlar (9)
Açın yapalım pik! 1 hafta önce
Son bir iki haftada muazzam bir vaka artışı oldu! Okula giden ve semptom göndermeden eve gelen küçük öğrenciler yüzünden! O zaman adama sorarlar nisan.mayıs.haziran aylarında bu kadar vaka yokken okulları niçin kapalı tuttunuz! Rastgele yönetiliyoruz? Cemeremesini eğitim ve sağlığımız çekecek!
Vakalar Arttı 1 hafta önce
Pik var dememiş arkadaş. Bu işin sonu pik demiş. Hem çevremizden (tanıdıklarımızdan) gelen hastalık haberleri hiç rakam açıklanmasa da sayının ciddi oranda arttığını gösteriyor.
mümin 1 hafta önce
Uydurmayalım pik falan yaptığı yok.
ÖZGÜR 1 hafta önce
Açıklasın diyenlerin okulların halinden haberi yok galiba. Geçeb hafra okullarda pozitif vaka patlaması oldu. Bu hafta da taşıma servisleri başliyacak, iki haftadır gelemeyen öğrenciler de gelince hepimiz tehdit altındayız. Öğretim, insan hayatindan daha mi önemli
Hür 1 hafta önce
Özgür Bey,
Uzaktan eğitim yapıyoruz zaten. İnsanlar yeni düzene uyum sağlayamadığı, aileler küçüldüğü ve birçoğunun çocuk eğitimini bilmediği ve altyapıyı bir türlü uygun hale getiremediğimiz için açılsın yaygarası yapılıyor.
Faruk BALCI 1 hafta önce
NE ZAMANA KADAR BEKLEYECEĞİZ.
Okullar bir an önce açılmak zorundadır. Virüsün yayılmasının sebebi okullar değildir. Öncelikle tedbirsiz olarak sokakta, eğlence mekanlarında, AVM'lerde dolaşanlar kontrol edilmelidir. Hayat devam ediyor. Hâlâ öğrenemeyenler varsa, bu virüsün etkisi azaldıktan sonra başka virüsleri bekleyin. Büyük küresel güçler dünyayı tehdit etmenin ve korku toplumu meydana getirmenin yolunu öğrendiler. Ülkemizin geleceği için, özellikle Ekonomi ve eğitim devam etmek zorundadır. Çocuklarınızı cam fanusta yaşatamazsınız. Bu işin sonunda doğal bağışıklık kazanılmak zorundayız.
Fikri 1 hafta önce
İnsan doğadan etkilense de bir çıkış bulabilecek donanımda yaratılmıştır. Bozan da biziz o ayrı. Yeni virüslere karşı da tedbirler almalıyız. Gerekirse uzakları yakınlaştıran teknoloji ile eğitim devam eder.
Eren 1 hafta önce
En çok vakalar bilinçsiz insanların çalıştığı tekstil fabrikalarında çıkıyor mutlaka çok sıkı tedbirler alınmalıdır. O kadar terbiyesiz insan var ki ateşi var öksürüğü var işe gidiyor böyle cahillik olur mu
ahmet 1 hafta önce
sistem darmadağan
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
Namaz Vakti 27 Ekim 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49