YÖK Başkanı Saraç'tan öğretmen yetiştirmeyle ilgili önemli açıklamalar

YÖK Başkanı Yekta Saraç, öğretmen yetiştirmeyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Saraç, "Öğretmen yetiştirme dediğimizde eğitim fakültelerinin iki ayağının olduğunu unutmamak gerekiyor; birincisi yükseköğretim sisteminde öğretmeni yetiştiren kurumlar, ikincisi bu yetişen öğretmenleri istihdam eden bir başka kurum ve bakanlık. Her iki kurumun birbiriyle uyumlu bir şekilde çalışması icap ediyor. Uyumlu bir çalışma olacağına inanıyorum" dedi.

GÜNCEL 03.12.2019, 17:25
YÖK Başkanı Saraç'tan öğretmen yetiştirmeyle ilgili önemli açıklamalar

A. Yekta Saraç, '3 Aralık Dünya Engelliler Günü' dolayısıyla Türkiye'de YÖK bünyesinde eğitim gören engelli öğrenciler ile YÖK Başkanlığında bir araya geldi. Açılış konuşmalarını gerçekleştiren Saraç'a basın mensupları tarafından Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk'un öğretmen yetiştirme konusundaki açıklaması soruldu. MEB Selçuk'un öğretmen yetiştirme konusunda YÖK'le iş birliği içerisinde değişikliğe gidiyoruz açıklamasına YÖK Başkanı Saraç, "YÖK, öğretmen yetiştirmede her zaman MEB'le işbirliği içerisindeydi. Bütün eğitim fakültelerindeki öğretmen yetiştirme programlarının müfredatı, kazanımları, aranılan yeterlilikler ve yetkinlikler MEB'in talepleri doğrultusunda şekillenmekte. Bu süreç devam eden bir süreç. Toplum değişiyor, insan değişiyor; yükseköğretim sistemi de dinamik bir sistem olduğu için değişiklik ve yeniliklere adapte olması gerekiyor. Bu bağlamda MEB'le uzun bir zamandır, bazı eğitim fakültelerinin pilot okul olarak seçilmesi ve gerekli faaliyetlerin yürütülmesi çalışmalarına başlandı" cevabını verdi.

Saraç, meselenin çok yönlü olduğunu belirterek yapılan çalışmaların başarıya ulaşacağına dair inancını da paylaştı. Saraç, "Bu meselenin diğer bir yönüyse; yeni YÖK olarak bir yetki paylaşımı çerçevesinde yasal düzenleme teklifimiz oldu ve meclis tekliflerimize olur verdi ve yasalaştırdı.

O yasalaştırılan tekliflerden bir tanesi de, Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kuruluydu. Pek çok alanda ülkemizin ihtiyaç duyduğu pozisyonlarının, sayılarının ilgili bakanlıklar, kurumlar ve tabii özel sektör temsilcilerinin de bulunduğu bir heyet tarafından uygulanması ve ortaya koyulması. Bunun sonucunda da YÖK'ün başlattığı girişimin ilk olumlu sonucunu da geçen sene bütün Türkiye gördü. Hem ön lisansta hem lisansta hem de birinci ve ikinci öğretimde bütün üniversitelerde doluluk oranları yükseldi. Çünkü rasyonel bir planlama yaptık YÖK olarak.

Bu planlamanın paydaşlarından bir tanesi de tabii ki MEB. Bu bağlamda eğitim fakültelerinin kontenjanlarında yüzde 10'luk bir düşüş söz konusu oldu. Gerçeklere dayalı bir planlamaydı. Öğretmen yetiştirme dediğimizde eğitim fakültelerinin iki ayağının olduğunu unutmamak gerekiyor; birincisi yükseköğretim sisteminde öğretmeni yetiştiren kurumlar, ikincisi bu yetişen öğretmenleri istihdam eden bir başka kurum ve bakanlık. Her iki kurumun birbiriyle uyumlu bir şekilde çalışması icap ediyor. Uyumlu bir çalışma olacağına inanıyorum. Uygulama başarılı olursa diğer üniversitelere de yaymayı planlıyoruz. Başarılı olmaması için de bir sebep görmüyorum" ifadelerini kullandı.

İHA

Yorumlar (3)
İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın 9 ay önce
İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir sınıf öğretmenlerinin il içi ve il dışı yer değiştirme sorunu çözülmelidir bunun için sınıf öğretmenlerine branş öğretmenliği hakkı verilmelidir sınıf öğretmenlerine farklı kurumlarda farklı alan sınavları açılmasını bekliyoruz farklı kurumlarda farklı kadrolar açılmalıdır müfettişlik uzmanlık müsteşarlık müdürlük şube müdürlüğü oda başkanlığı genel başkanlık denetmenlik daire başkanlığı bölge müdürlüğü danışmanlık hakimlik kaymakamlık başdanışmanı başdenetçi gibi sınavlar açılmalıdır öğretmenlere lojman tahsis edilmelidir elektrik su doğalgaz İnternet gıda ücreti bedava olmalıdır 10 yıllık öğretmenlere üniversitede hoca olma imkanı tanınmalıdır öğretmenlere vergi muafiyeti gelsin Eğitim sistemi tamamen değiştirilmelidir Kurumlararası geçiş serbest bırakılmalıdır özel okullara kadrolu atamalar olsun böylelikle öğretmenlerin yer değiştirme sorunu çözülmelidir özel kurumlar kamulaştırılmalıdır Bütün bakanlıklarda öğretmen kadroları açılmasını bekliyoruz Sınıf öğretmenlerine farklı kurumlarda farklı kariyer meslekler açılmalıdır Zorunlu hizmet affı gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir Öğretmen yer değiştirme yönetmeliği sil baştan değiştirilmelidir Her öğretmenin rahatlıkla yer değiştirebildiği bir sistem geliştirilmelidir Öğretmen kadroları boş kaldı bunun için il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın Bütün üniversite mezunları atansın Özel kurumlara kadrolu atamalar olsun böylelikle öğretmenlerin yer değiştirme sorunu çözülmelidir Müfettişlik sınavları açılmasını bekliyoruz Milli Eğitim Müdürlüğü sınavları açılmasını bekliyoruz Bütün sözleşmeliler kadroya geçsin Hizmet içi eğitim kursları ile branş öğretmenliği hakkı verilmelidir Öğretmen maaşı 25 bin TL olmalıdır 10 yıllık öğretmenlere uzmanlık hakkı verilmelidir 15 yıllık öğretmenlere başöğretmenlik hakkı verilmelidir Öğretmenlerin hakları genişletilmelidir Öğretmenlerin maaşları iyileştirilmelidir Mülakat tamamen kaldırılmalıdır Eğitimde herşey elektronik ortama aktarılmalıdır Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler dersleri ilkokul 2.sınıftan itibaren müfredata konulmalıdır Din Kültürü ve İngilizce dersleri 1.sınıftan itibaren müfredata konulmalıdır
Zıkkımın Kökü 9 ay önce
Mevcut eğitim fakültelerinin üçte ikisi kesinlikle kapatılmalı!
Mehmet 9 ay önce
Eğitim fakültelerini akademisyenlere bıraksanız, işine karışmasanız en iyi öğretmeni yetiştirirler. Sorun o değil. Sorun, pedagojik formasyon rezaleti. Eğitim fakültesi değil ki tek öğretmen kaynağı. Diğer fakülteler ne olacak? Herkesi öğretmen yapma çabasını bırakın artık. Öğretmenlik profesyonel bir meslektir. Bu yüzden yalnızca eğitim fakültesi mezunları öğretmen olmalıdır. Herkese öğretmenlik vaadiyle formasyon ucubesini vermeyin. Umut dağıtmayın. Diğer fakülteleri doğru planlayın ve öğretmen olamayacaklarını net bir biçimde ortaya koyun. Öğretmen, yalnızca eğitim fakültesinden yetmeli. O zaman bir şeyler düzelmeye başlar.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 10 Ağustos 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49