Yirmi yıllık kıdemi olana arabuluculuk yolu

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan ara buluculuk imtihanının şartları değişiyor.

GÜNCEL 01.05.2020, 09:40
Yirmi yıllık kıdemi olana arabuluculuk yolu

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulan Avukatlık Kanunu taslağına göre; ara buluculuk sınavının şartlarında değişiklik yapılması planlanıyor. Ara bulucular siciline kaydolmak için, hukuk fakültesi mezunu olma, meslekte en az beş sene kıdemi bulunma, terör örgütleriyle bağlantısı olmama, ara buluculuk eğitimini tamamlama ve Bakanlık tarafından yapılan yazılı sınavda başarı olma şartları yer alıyor. Edinilen bilgiye göre yapılması planlanan düzenlemeyle mesleğinde 20 yıllık kıdemi olanlar sınava girmeden de ara buluculuk siciline kaydolabilecekler. Bu sayede Türkiye'de şuan yaklaşık 10 bin olan ara bulucu sayısının daha da artırılması planlanıyor.

Öte yandan, taslak teklifte avukatların kılık kıyafetleriyle ilgili maddede de değişiklikler yer alıyor. Daha önceden avukatlar mahkemelere Türkiye Barolar Birliğinin belirleyeceği resmi kıyafetle çıkmak mecburiyetindeydiler.

Düzenlemeyle birlikte avukatlar, mahkemelere şekli, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenen cübbeyle çıkacak. Keyfi uygulamaların önlenmesi için kılık kıyafet konusunda başka bir mecburiyet getirilemeyecek.

Yorumlar (1)
KLAVUZ 1 yıl önce
Gerçi sesimizi duyarlar mı bilmiyorum ama yine de sizler aracılığı ile dillendirmek isterim. Eğitimcileri de arabuluculuk sistemine dahil ederlerse yerinde bir düzenleme olur. Bence bir düşünün derim.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 20 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49