Yeşil pasaportlulara kötü haber

Vizeden muaf vatandaşların, seyahat öncesinde ilgili ülkeye giriş izni almaları gerekecek.

GÜNCEL 09.12.2019, 15:48
Yeşil pasaportlulara kötü haber

Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat edilebilen yeşil (hususi) ve gri (hizmet) pasaportlara muafiyet sınırlaması getirildi. Yeni düzenlemeye göre, izne ve herhangi bir işleme tabi olmadan Avrupa ülkelerine gidebilen bu pasaport sahipleri, önceden kayıt yaptırmak zorunda olacak.

HARÇ BEDELİ ÖDENECEK

Vizeden muaf vatandaşlar, kayıt işlemi sırasında, giriş izni alabilmek için 7 Euro harç bedeli ödeyecek. Ayrıca vizeden muaf vatandaşların, seyahat öncesinde ilgili ülkeye giriş izni almaları gerekecek. 2020 yılında Avrupa ülkelerinden birine seyahat etmek isteyen yeşil ve gri pasaport sahibi Türk tatandaşlarının, seyahatlerinden önce ETIAS sistemi üzerinden kayıt yaptırmaları zorunlu olacak.

Yeni uygulamayla birlikte, yeşil ve gri pasaport sahibi vatandaşların başvuru sırasında verdiği ön kontrolden geçecek. Başvuru, herhangi bir göç durumu ya da güvenlik tehdidi riski bulunursa geri çekilecek.

Yorumlar (4)
Hasan 9 ay önce
Haberde yanlışlık var. https://www.schengenvisainfo.com/tr/etias/ bu sitede etias yetkilendirmesine ihtiyaç duyulan ülkeler arasında türkiyenin adı geçmiyor. Uygulama avrupaya tamamen vizesiz girebilen ülkeler için geçerli. Yanlışsam düzeltin?
Doğrucu Davut 9 ay önce
HASAN BEYİN SÖYLEDİĞİ DOĞRUDUR.HABERDE YANLIŞLIK VARDIR.BU YEŞİL PASAPORTLULARI KAPSAMIYOR.
ali 9 ay önce
Yani ülkemizin pasaportu bırak yeşil veya gri rengi altında da olsa hiç bir değeri yok.Kimse istemiyor ki bizi.Utansak mı yoksa kıskanıyorlar mı(!)bizi acaba....?
muallim 9 ay önce
Kardeşim yeşil pasaport sulandırıldı nerdeyse herkese verilecek birkaç yıl sonra yeşil pasaportun bir anlamı kalmayacak
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 10 Ağustos 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49