Yeni Şafak yazarı: LGS acil kalkmalıdır

"Sınavla girilen Anadolu liseleri ile adrese dayalı girilen Anadolu liselerinin hiçbir farkı yoktur"

GÜNCEL 10.06.2021, 12:53
Yeni Şafak yazarı: LGS acil kalkmalıdır

Yeni Şafak gazetesinin eğitim yazarı Turgay Polat, Liselere Geçiş Sınavı’nın (LGS) acil olarak kaldırılması gerektiğini söyledi.

Polat, bugünkü köşe yazısında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a “Türkiye’de eğitimin temel sorununun sınavlar ve onların yarattığı sıkıntılar olduğunu sanırım görüyorsunuz” diyerek seslendi.

Türkiye’nin bu sınavların hem ekonomik hem de psikolojik yükünü çekemediğini söyleyen Polat, “Zaten normal şartlarda bile yapılmasının hiçbir gereği olmayan sadece 14-15 yaşındaki çocuklarımızın hayatından en az iki yıl çalan bu sınavın kalkma zamanı gelmedi mi?” diye sordu.

Polat ayrıca şunları yazdı:

Öğrencileri ve okulları altüst eden iki sınav, biri LGS, diğeri YKS’dir. Biz ülke olarak ortaokulları LGS’ye, liseleri üniversite sınavlarına kurban etmiş durumdayız. Sizin de mantık olarak karşı olduğunuz bu iki sınavın eğitim sisteminde oluşturduğu yıkım her geçen gün büyüyor. Kendimize sormalıyız “LGS dediğimiz ucubeyi 10-15 okul için yapmıyor muyuz?” Peki yapmasak, bu 10-15 okul öğrencisini kendi seçse. Kalan bütün okulları Anadolu lisesi ve çok programlı lise adı altında toplayıp herkesi evine en yakın okula yerleştirsek olmaz mı? Böylece kendi dünyamızda yarattığımız ama gerçekte olmayan liseler arası farkları kaldırmış ve okullar arası eşitlik ve daha da önemlisi homojen okuldan heterojen okula geçmiş oluruz. Şunu itiraf edelim; sınavla girilen Anadolu liseleri ile adrese dayalı girilen Anadolu liselerinin hiçbir farkı yoktur. İkisinin de müfredatı aynı, öğretmeni aynı, binası aynı, diploması aynıdır. Artık milyonlarca 14-15 yaşındaki çocuğu anlamsız bir sınava sokmanın onların hayatından çalmak olduğunu söylemek lazım değil mi?

Yorumlar (6)
Erdal 1 hafta önce
Niye yorumlarınızı yayımlamıyorsunuz sizi okumayalım diyemi yoksa sizede mi dokunuyor
Hey! 1 hafta önce
Odatv de bir video dönüyor , lys ile ilgili eğer gerçekse , anam anam anammmmm
Uzun yazı oldu 1 hafta önce
Bu yazıya kesinlikle katılmıyorum. Sınav olmadan öğrencileri ne ile seçiçez kaşına gözüne göre mi. Şimdiye kadar gelmiş en iyi sistem teog sistemiydi. Teog sistemiyle neredeyse tüm öğrencilerin bir amacı vardı. Çok iyi çocuk boğazdaki lisenin hayalini kuruyordu daha az başarılı çocuk ise biraz daha iyisi için mücadele ediyordu. Öğretmenlik hayatımda beni çok etkileyen bir hadiseydi bu okulunun en tembel öğrencisi bile biraz daha iyi bir lise için çabalıyordu.
Mahallede ki okula gitsin olayı olunca hedefte gitti zaten bir yere giriyoruz olayına döndü yine mahvoldu eğitim.
İkinci husus en iyi okul eve yakın okul diyen bir guruh var genelde bunlar iyi semtlerde oturan elit tabaka bence tuzu kuru geneldede başarı düzeyleri düşük. Şimdi türkiye nufüsunun ciddi bir kısmı varoş yada dezavantajlı bölgelerde oturuyor. Düşünün ki varoşta doğan başarılı bir çocuksunuz bu çocuk nasıl sosyal sınıf atlıyacak içinde bulunduğu şiddet eğilimli mahalle kültüründen nasıl kurtulacak. Teog sisteminde ülkenin dezavantajlı bölgelerinden binlerce çocuk daha elit bir ortama geçiş fırsatı yakalıyordu. Birde bunun tam terside oluyordu varoşlara gelen daha iyi muhitlerin çocukları iyi bir kültürlenme iklimi getirmişti. Ortak bir kültürlenme oluyordu. İstanbul düşünüyorum herkez kendi köyünü bir mahalleye getirmiş resmen bunları ortak bir potada eritmemiz şart.
Bence teog tekrardan gelmeli ve ilkokuldan sonra her sınıf düzeyinde yapılmalı lise sona kadar.
Üçüncü husus öğrencilerin Psikoloji bozuluyor tayfası var birde sanki ülke beyaz zambaklar ülkesi herşey dört dörtlük palugiller yufkacıgiller şiddet saröalındaki diziler psikolojiyi bozmuyor ama sınav bozuyor. Kaldıki bu çocukları bizler psikolojik dayanımı yüksek ve dirençli yetiştirmeliyiz toplum yapımız alabildiğine hümanist değil sonuçta. Hayatta atıldıklarında şahsen iş hayatındaki görecekleri etkileşimi az çok biliyoruz. Hayat zorluklarla baş etme macerası olduğunu onlara aşılamalıyız. En küçük hadisede bittim moduna geçmek olmaz.
Ülkede Malesef eğitim konusunda herkez fikir sahibi eğitim yetkin bir alan ben tıp hakkında konuşuyormuyum. Ülkede eğitimi yöneten siyasetten yalıtılmış bir yapı oluşturmak gerekiyor. Her gelen iktidar toplum mühendisliğiyapmaya çalışıyor böle olmaz.
Sevgilerle..
Mehmet 1 hafta önce
Bunlar hayal aleminde yaşıyorlar. Sınavsız olmaz.
yeloğlu 1 hafta önce
Çok doğru bir teklif..
Define 1 hafta önce
Kendi çocuklarını mi yerlestireceksin iyi okullara
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 20 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49