banner1990

banner1989

Yeni kanun değişiklikleri geliyor. İstifa eden vekil 1 yıl bekleyecek

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, açıklamaları sonrasında Ak Parti ve MHP temsilcileri arasında ilk temas gerçekleşti.

GÜNCEL 23.05.2020, 09:33
Yeni kanun değişiklikleri geliyor. İstifa eden vekil 1 yıl bekleyecek

Milliyet'ten Önder Yılmaz'ın haberine göre MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, siyasi partiler, siyasi etik ve seçim kanunları, Meclis İç Tüzüğü, milletvekili dokunulmazlığı ve meslek örgütlerine yönelik yasa değişiklik taleplerini içeren çağrı açıklaması sonrasında Ak Parti ve MHP temsilcileri arasında ilk temas gerçekleşti.

Öncelikle her partinin kendi karargahında çalışmaya başladığı değişikliklerin ilki vekil transferlerini frenleyecek mekanizmanın kurulması olacak. MHP bu konuda dünya parlamentoları ile Türkiye'nin geçmiş dönemlerdeki uygulamalarını masaya yatırdı. Milletvekili transferlerine engelleme konusunda iki alternatif üzerinde yoğunlaşıldı. Bunlardan ilki istifa eden milletvekilinin bir yıl süre ile bağımsız olarak bekletilmesi.

İkincisi ise seçime bir yıl kala bir siyasi partiden başka bir siyasi partiye transfer olunamaması. Böylece öngörülen süreler içinde siyasi ahlaka aykırı kişisel veya partisel pazarlıklara girilmesinin önüne geçilmesinin hedeflendiği belirtiliyor.

Kaynak: Milliyet
Yorumlar (4)
Dere geçerken! 1 hafta önce
Erdoğan vakti ile bir vekilin istifası ile meclise girmedi mi? Dün dündür bugün bugündür anlayışı ülkeyi ileriye götüremez! Tüm partiler bir araya gelip acilen fetö' nün siyasi ayağını araştırılmalı! Ucu nereye dokanırsa dokansın adli işlem yapılmalıdır!
Mahoni 1 hafta önce
Bence istifa eden vekilin vekilliği düşürülsün. Sonuçta kendi adına değil partisi adına vekil oluyorlar.
mvekili değil 1 hafta önce
bu sürede maaşı kesilsin bakın bakalım kimse istifa ediyor mu ?
ömer 1 hafta önce
Dere geçerken!5 saat önce
Erdoğan vakti ile bir vekilin istifası ile meclise girmedi midiyorsun bozuk kafanla yazıyorsun adam tekrar seçim yaparak geldi
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49