Yeni dönemde okullarda sınıflar böyle olacak

Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamasına göre, özel okullar 15 Ağustos’tan itibaren telafi eğitimlerine başlayabilecek. Devlet okulları ise 31 Ağustos’ta açılacak. Bazı özel okullar danışman eşliğinde sınıfları yeniden dizayn etti.

GÜNCEL 08.08.2020, 08:46
6410
Yeni dönemde okullarda sınıflar böyle olacak

Yeni düzende okuldaki işleyiş şöyle olacak:

ATEŞ, MASKE, HİJYEN

Öğrenci okula geldiğinde termal kameralar ve ateş ölçerle ateşi ölçülecek. Öğrencilerin okulun tüm bölgelerinde maske takması zorunlu olacak. Ancak sıralarına oturduklarında maskelerini çıkarabilecekler. Her sınıfın kapısına el dezenfektanları yerleştirildi. Veliler okul içine ve bahçeye alınmayacak. Servislerde de ateş ölçülecek.

SINIFLARA YENİ DİZAYN

Sınıflar yeniden dizayn edildi. Yer açılması için dolap gibi eşyalar kaldırıldı, öğretmen masaları küçültüldü. Sınıfta 20 öğrenci olacak şekilde tekli sıralar, önlerine pleksiglas cam monte edilerek sosyal mesafe kuralına göre dizildi.

YEMEKLER AMBALAJLI

Yemekhanede dört kişilik masalara iki kişi oturacak şekilde düzenleme yapıldı. Yoğunluk oluşmaması için öğrenciler belirli gruplar halinde yemekhaneye gelecek. Açık büfe servis olmayacak. Her öğrencinin yemeği kapalı şekilde masasında bulunacak.

VARDİYALI TENEFFÜS

Aynı anda teneffüse çıkılmayacak. Belirli sınıflar, belirli sürelerde teneffüse çıkacak. Örneğin 1/A sınıfı teneffüse çıktığında öğretmenlerin gözetiminde mesafe korunarak bahçede olacak. Bu öğrenciler içeri girdiğinde, bir başka sınıf şubesi teneffüse çıkarılacak.

ŞÜPHELİLER İZOLASYON ODASINA

Tuvaletlerdeki musluklar fotoselli musluklarla değiştirildi. Bir öğrencide herhangi bir şüpheli durum olması halinde, öğrenci yeni kurulan izolasyon odasına alınacak. Ailesine haber verilerek ve öğrenci ailesine teslim edilecek. Velilere de posterlerle ve toplantılarla bilgilendirmeler yapılacak. Çocuğun okula gelirken maske takması, mesafeye dikkat etmesi, koronavirüsün belirtilerinin neler olduğu, ne gibi önlemler alınması gerektiği konusunda veliler de bilgilendirilecek.

HER SIRAYA OYUN MİNDERİ

Anaokulu sınıflarında da sıralar pleksiglas cam monte edilerek sosyal mesafe kuralına göre dizildi. Ayrıca oyun zamanı öğrencilerin oynayabilmesi için sıraların hemen önüne minderler konuldu. Öğrenciler oyun zamanında da mesafeyi koruyarak kendileri için belirlenen alanda oynayabilecek. Toplu oyuncak kullanımı olmayacak. Her çocuk sadece kendi oyuncağıyla oynayacak. Kalem, silgi alışverişine de izin verilmeyecek. 

Kaynak: Hürriyet
Yorumlar (9)
Ahmet 2 ay önce
Komik olmayın ilkokul ve anaokulu öğrencisini sosyal mesafeye göre tutamassınız doğaları itibariyle imkansız
Doğru 2 ay önce
Ve bunu bilmek için eğitimci olmaya gerek yok. Komediye devam...
Çocuğun doğası, fıtratı bilinmeden karar verilmez.
Çocuklar münüsbüsle, otobüsle okula gelirken alınacak tedbirleri de yazsalardı bari.
Müthiş 2 ay önce
Dostlar alışverişte görsün.paragöz özeller
Ökkeş Yazezit 2 ay önce
Devlet okulları ne gibi önlemler aldı?
Yaren 2 ay önce
Devlet okullarında akıllı musluk ne gezer Allah askınaa ya
9.Köy öğretmeni 2 ay önce
Tek bir soru soracam sayın Bakanım; bu uygulamayı Hakkari,Sivas gibi mezralardaki ilkokullarda nasıl uygulayacaz???Malumunuz binalarımız çok eski,sınıflarda öğrenciler çok fazla donanım olarak çok eksiklerimiz var
Demet koc 2 ay önce
Bir okul oncesi ogretmeni olarak o yas grubunu bu kuralli ve mesafeli sinifta asla robot gibi oturtamazsiniz ,cocuk adi ustunde beraberde oynarlar kurallara uymazlar cunku yaslari geregi bu boyle.bu sinif sistemi lisede orta okulda uygulasinlar
selin 2 ay önce
kaç okul bunları uygulayabilecek Allah aşkına boş şeyler yazmayın devlet para göndermedi deyip kömür hademe parasını bile velilerden topluyorlar bu önlemler nasıl alınsın
Ece 2 ay önce
Hangi devlet okulu bunu yapacak acaba.özel okulların plânlarını tüm Türkiyede ki okullar böyle olacak diye ballandirmayin.Madem bukadar özveriyle gidiyor hersey engelli çocukların gittigi rehabilitasyon merkezlerine böyle kural ve uygulama getirilsin üstelik bağışıklık ve korunması daha özenli olan cocuklar ve gençler bu tür okullarda ögretmenlerle en yakın temasta bulunanlar bu okullar ve cocuklar.Ben oglumu merkeze 2 gün götürdüm birdaha götürmeyi düşünmüyorum. Servislerde hijyen sıfır sinif iclerinde mesafe burun buruna.Önlemlerin ,denetlenmelerin ,kurallarin önceliği bu okullar.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
Namaz Vakti 01 Ekim 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49