Yeni anayasada bakanlara 'vekilliğe dönüş' fırsatı geliyor

AK Parti'de 'yeni anayasa' trafiği yoğunlaştı. Yeni taslakta, milletvekiliyken bakan atananların TBMM üyeliğinin düşürülmesi yerine dondurulmasını planlıyor.

GÜNCEL 22.05.2021, 09:38
Yeni anayasada bakanlara 'vekilliğe dönüş' fırsatı geliyor

Milliyet'ten AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU'nun haberine göre: Cumhurbaşkanlığı'nda Prof. Dr. Yavuz Atar başkanlığında oluşturulan Anayasa Bilim Kurulu'nun çalışmalarını sürdürdüğü 120 maddelik taslak, üzerinde yapılacak revizyonlar için henüz AK Parti'ye gönderilmedi ancak AK Parti'nin hukukçu kurmayları özellikle yeni hükümet sistemi ile alakalı düzenlemelerde kendi hazırlıklarına başladı.

'Yedek vekillik'

2017'de yapılan anayasa değişikliğine göre bakan atanan milletvekillerinin TBMM üyeliği düşüyor. AK Parti bu konuda değişiklik planlıyor. Söz konusu formül, bakan olarak atanan milletvekillerinin TBMM üyeliğinin düşürülmesi yerine bakanlık görevi bitene kadar dondurulmasını öngörüyor. Bu formülün benimsenmesi halinde bakanlık görevinin herhangi bir nedenle sona ermesi durumunda dondurulan vekillik statüsü yeniden geçerli hale gelecek. Meclis'ten kabineye kaydırılanlar bu sayede bakanlık koltuğunu kaybetse de milletvekili olarak Meclis'e geri dönebilecek. 2016 yılında yapılan anayasa çalışmasında gündeme getirilen ancak AK Parti içinde de görüş birliği sağlanamadığı için rafa kaldırılan "yedek milletvekilliği" sistemi yeni anayasa çalışması kapsamında yeniden gündeme alındı. Çalışma, her ilden bir yedek milletvekilinin seçilmesi ve asil milletvekillerinin ölüm ya da başka bir nedenden dolayı vekilliğinin düşmesi durumunda yedek vekilin bu göreve getirilmesi şeklinde planlanıyor.

Yorumlar (5)
Okuyucu 3 hafta önce
hatta bunlara gelecek nesillerine vekilliği miras bırakma imkanı verilsin.çok iyi yönetiyorlar gelecek nesillerde iyi yönetilsin diye bir iyilik yapılmalı.
ALİ 3 hafta önce
Sayın Ak Partili Vekillerim SÖZ VERDİĞİNİZ 3600 EK GÖSTERGE NEREDE KALDI?LÜTFEN EK GÖSTERGE UYGULANSIN.SABIRLA BEKLİYORUZ.
Hele bir referanduma gidin! 3 hafta önce
AKP MHP anayasası halkın önüne referandum ile gelsin! Bakalım sonuçlar eskisi gibi olacak mı?
Tolga 3 hafta önce
Sayın Ak Partili Vekillerim Söz verdiğiniz 3600 ek göstergeyi istiyoruz.Lütfen uygulayınız.
ilyas 3 hafta önce
başkanlık sisteminin çöküşüne delalettir bu...
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 14 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49