YARDIMCI HİZMETLER SINIFI İÇİN DEĞİŞİKLİK TEKLİFİ!

Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılması ve bu Sınıf kapsamında çeşitli unvanlarda görev yapan Devlet memurlarının, kurumlarında Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil Memur unvanlı kadrolara atanması amacıyla Kanun Teklifi hazırlandı.

GÜNCEL 15.11.2017, 23:05
YARDIMCI HİZMETLER SINIFI İÇİN DEĞİŞİKLİK TEKLİFİ!

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk AKSU tarafından hazırlanan “657 sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi” Meclis Başkanlığına sunuldu.

Kanun Teklifi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılarak Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılmasının ve bu Sınıf kapsamında çeşitli unvanlarda görev yapan Devlet memurlarının kurumlarında Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil Memur unvanlı kadrolara atanmasının sağlanması amaçlanıyor.

Söz konusu Kanun Teklifinin gerekçesinde özetle şu ifadeler yer aldı:

-Kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli unvanlarda (aşçı, bekçi, berber, hizmetli, kaloriferci, teknisyen yardımcısı, terzi, mübaşir vb.) görev yapan ve sayıları yaklaşık 110.000 olan YHS personeli, bulundukları hizmet sınıfından kaynaklı mağduriyet yaşamakta ve hizmet sınıflarının değiştirilmesi suretiyle bu mağduriyetlerinin giderilmesini beklemektedirler.

-YHS personeli, kadro unvanlarına ilişkin görevlerin sınırının unvan bazında net olarak belirlenmemiş olmasından kaynaklı sorunlar yaşamaktadırlar. Ayrıca, hukuki yönü olmamasına rağmen bazı görev ve işlerin yardımcı hizmetler personeline gördürülmesi, zaman içerisinde söz konusu görevlerin ilgililerin unvanlarıyla özdeşleşmesine ve bu görevleri yapmak istemediklerinde ise sorunlu personel olarak düşünülmelerine neden olmaktadır.

-YHS personeli, görevde yükselmede sorunlar yaşamaktadırlar.

-Devlet memurlarına ilişkin hizmet sınıflarında görev yapanlardan sadece Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil olanlar için ek gösterge belirlenmemiş olmasından dolayı, YHS personeli maaş ve emeklilik hakları bakımından sorun yaşamaktadırlar.

-657 sayılı Kanunun taşeron personel istihdamını mümkün kılan düzenlemeleri kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarının yardımcı işleri taşeron işçilere gördürme yoluna sıklıkla gitmekte olmaları nedeniyle, yardımcı hizmet niteliğindeki görevlerin YHS personeline gördürülmesi zorunluluğu da ortadan kalkış bulunmaktadır.

-Yardımcı Hizmetler Sınıfının tümden kaldırılması ve bu Sınıfta çeşitli unvanlarda görev yapan personelin kurumlarında Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil Memur unvanlı kadrolara atanması suretiyle, bu hizmet sınıfının varlığından kaynaklı sorunlar da ortadan kalkacaktır.

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDADEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin “X – YARDIMCI HİZMETLER SINIFI” başlıklı bendi, başlığı ile birlikte madde metninden çıkarılmıştır.

MADDE 2- 657 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“Geçici Madde 43- Kamu kurum ve kuruluşlarına ait Yardımcı Hizmetler Sınıfı kapsamındaki dolu kadroların unvanları, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihi izleyen aybaşından geçerli olmak üzere ve başka bir işleme gerek kalmaksızın, aynı dereceli Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil Memur unvanlı kadrolar olarak değişmiş sayılır.”

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Yorumlar (7)
Adem 4 yıl önce
sonunda hizmetliler de insan yerine koyulacak gibi bir his oluşturuldu.ben yüksek okul mezunuyum sağlık bakanlığı görevde yükselme sınavında 86 puan aldım ve yerleşemedim bu Allahtan revamı
Teyfik 4 yıl önce
En sonun da yardımcı hizmetleri insan yerine koyan birileri cıktı zaten kurumların genel idari hizmetlerinin çoğunu biz yürütüyoruz en azından ayrımcılık ortadan kalkar bizde 657 sayılı kanuna tabi oldugumuzu anlarız Teşekürler
Hizmetli 3 yıl önce
Tasoronn işçilere kadro verilirken nize genel idari hizmetler sınıfına girmeyi çok mu görüyorsunuz birileri havadan sınavsız kadro bize sınav adalet mi bu sizce ya bizim emeğimiz ne olacak biz de varız ve burdayız
nasim 3 yıl önce
Sayın Vekilim,

Taşeron işçilerin sorununu çözdünüz,Allah razı olsun.Biz Yardımcı Hizmetler Sınıfı'nın da sorununu çözmenizi rica ediyoruz.Görev tanımlaması tam olarak net olmayan bu sınıf gerçekten çok mağdur.Hepimiz, amirin insiyatifine bağlıyız.Çünkü amir iyi biri değilse Allah korkusu yoksa,bu sınıftaki personele en zor işi,bir kaç kişinin altından kalkamayacağı bir işi yaptırabilir.İtiraz edersek mobbing ile kaşılaşabiliriz.Birçoğumuz üniversite mezunuyuz.Aramızda Yüksek Lisans mezunları bile var,lakin eğitim durumumuz ne olursa olsun bu ünvandan kurtulamıyoruz.Bizim tek isteğimiz,Genel İdare Hizmetler Sınıfı'na geçmek.Gereğinin yapılmasını arz ederim
Mehmet 3 yıl önce
İnşAllah kabul edilir hakkımız olanı alırız
Hilal 3 yıl önce
Lutfen bizi bu kadrodan kurtarin sayin cumhurbaşkanım
Sadık 3 yıl önce
657 yi Saçma yönetmelik ve uzatma düzmece sınavları ile yıllardır bağrımız yanık, kader ise çekeriz dedik, ömrümüz aha geldi aha gidiyoruz. İlahi Adaleti göremedim bizlerin tek suçu adı ağzımızda sakız olan sağlık olsun ve çok şükür iyiyiz demekten başka çaremiz yok! Ama sitemim var. Tebaamla yaşanılan haksız olaylar karşısında dayanılan benlik nefsine yenilmiş örgüt cemaat siyasi kolluk ve kıllık seçilmiş çalım amirlerim, bizlerin derdine derman olmasını alçaklık sayarlar. Yanlışlara kılıf uyduran hainlere yetki veriliyor. Emrinde bulunduğum şahıslara verilen her yıl saltanat makamı ve korunması akıl tutulmasıdır.Yetkisinde bulunan personelline hayvan, vatandaşa'da geri dönüş kutusu yaşatan suç aleti korunuyor. Sağlık Bakanlığı onlarca kurumlardan değişik K.H.K-B.K.K eğitimine ve mesleğine kişiliğine bakmaksızın toplama kampında çile sürüyor. Dıştan Sağlık Bakanlığı İçerde yaşanan Doktor. Bakanlığı yanı kapalı kutu Dr. unvan makamları putpers olmuş yaşatılan gerçekler denetim eksikl
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 16 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49