Yapılan son seçim anketinde şaşırtan sonuç

Yapılan son seçim anketinde Erdoğan, açık ara önde çıktı. Meral Akşener, Selahattin Demirtaş, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın gerisine düştü.

GÜNCEL 06.05.2020, 09:23
Yapılan son seçim anketinde şaşırtan sonuç

Konsensus Araştırma ve Danışmanlık Şirketi'nin 2 Nisan'da bitirdiği Mart ayı Türkiye gündemi anket çalışmasından çarpıcı sonuçlar çıktı. "Bu Pazar bir Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa hangi adaya oy verirsiniz?" sorusuna katılımcıların yüzde 49.9'u Erdoğan cevabını verirken, İYİ Parti lideri Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan fark yedi, Ankara Büşükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın gerisine düştü.

Erdoğan aradaki farkı açmış

Konsensus'un anket sonuçlarını köşesine taşıyan Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet, çıkan sonuçlar için "siyasi eğilimlerin güncel fotoğrafına dair iyi fikirler veriyor" tespiti yaptı. Acet'in yazısından çarpıcı bölümler şöyle:

"Bu Pazar bir Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa hangi adaya oy verirsiniz" sorusuna verilen cevapların sıralaması ve oy oranları şöyle:
- Recep Tayyip Erdoğan: %49,9
- Ekrem İmamoğlu: %17,7
- Selahattin Demirtaş: %6,8
- Mansur Yavaş: %5,6
- Meral Akşener: %5,5

Erdoğan'a destek 1 ayda 4 puan arttı İmamoğlu'na 8.5 puan düştü

Çıkan sonuçla ilgili çarpıcı bir noktaya dikkat çeken Acet, "Şubat ayında aynı soru sorulduğunda, ankete katılanların %45,9'u Erdoğan'a, %26,2'si ise Ekrem İmamoğlu'na oy veririm demiş. Yani bir aylık zaman dilimi içerisinde Erdoğan'a verilen destek yüzde 4 oranında artarken, İmamoğlu 8,5 puan geriye düşmüş. Aradaki fark 'iki rakip demeyi' bile zorlaştıracak kadar açılıp 32 puana kadar çıkmış.

'Zor zamanlarda kenetlenme Erdoğan'ın etrafında oluşuyor'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili veriler mevzu bahis olduğunda, kolayca yapılabilecek yorum şu olabilir: Benzerine önceki dönemlerde rastlanıldığı gibi, ülkenin 'zor zamanlarında' oy verme tercihlerini değiştirebilecek diğer sorunlar insanların önemli bir bölümünün zihninde 'tali konular' haline dönüşüyor ve Tayyip Erdoğan ismi üzerinde bir kenetlenme durumu ortaya çıkıyor.

'Partisiz seçmen sayısı yüzde 14.2'ye yükseldi'

Konsensüs'ün araştırmasında 'İdeolojisini ve politikalarını tam anlamıyla benimsediğiniz, sizin hayat görüşünüzü tam anlamıyla yansıtan, gönülden bağlı olduğunuz, kentinizi ait hissettiğiniz bir siyasi parti var mıdır? Yok mudur? Varsa hangisidir?' sorusuna seçmenin yüzde 14,2'si 'Mevcut siyasi partiler içinde böyle bir parti yok' diye cevap vermiş.

'Halk erken seçim istemiyor'

Ankette, seçimler normal zamanında mı yapılmalı? Yoksa erken seçim olmalı sorusu da sorulmuş. 'Seçimler normal zamanında yapılmalı' diyenlerin oranı %66,6 çıkarken 'Erken seçim' diyenler yüzde 33,4'te kalmış.

Yorumlar (5)
Www 1 yıl önce
merak ediyorum.. cumhurbaşkanına ve hükümete güven arttı diyorsunuz...bir şey mi oldu..yalakasınız
vatandaş 1 yıl önce
o vakit ağlamayın, vur reis vuuur.
Kaya 1 yıl önce
Körler ve sağırlar ne görür ne de duyarlar.
& 1 yıl önce
Seçim mi var?
Ayhan kurt 1 yıl önce
Ekrem imamoglu son dogalgaz faturasından sonra gerçek kimliğini yani zübuklüğünü alenen ilan ettmiş oldu reyis myiz milletin karni tok bu sözlere herkes evde aç perişan selahattini patlatma dönemi son buldu meral katıp mansur sanırım çok akilli bir adam desteyi alttan yiyor ağır ağır çıkıyor basamaklari
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 22 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49