Yabancıların, hileli vatandaşlık oyunu!

Yabacının konut ve vatandaşlık ilgisi devam ediyor. Hileli satışla göstermelik bir alım yapan yabancı, vatandaşlığı alıp 3 yılın sonunda da evi gerçek sahibine iade ediyor

GÜNCEL 26.01.2020, 10:04
Yabancıların, hileli vatandaşlık oyunu!

2018 yılının Ekim ayında yapılan düzenlemeyle, yabancıların Türkiye'de gayrimenkul satın alarak vatandaşlık kazanılabilmesi için belirlenen minimum gayrimenkul yatırım tutarı, 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirilmişti. Bu düzenlemenin ardından özelikle Körfez ülkelerinden birçok yatırımcı konut alarak Türk vatandaşlığına geçmek için kolları sıvadı.

DENETİM EKSİKLİĞİ SUİSTİMAL EDİLEBİLİR

Piyasanın bu kadar hareketli olması ise kolay yoldan para kazanmak isteyenleri harekete geçirdi. Uzmanlar sistemdeki boşluklar sayesinde hileli satışlar yapıldığını ve yabancılara bu yolla Türk vatandaşlığının aldırıldığını dile getirdi. TÜGEM Başkanı Hakan Akdoğan, sistemdeki boşluklar ve denetim eksikliğinden dolayı yabancıların gerçekten konut satın almadan da Türk vatandaşlığı alabildiğini söyledi.

"TÜRK VATANDAŞLIĞI BU KADAR UCUZA SAHİP OLUNMAMALI"

Akdoğan, "Normal şartlarda 250 bin dolarlık alım yapan bir yabancının tapusuna üç yıl satılmaması şerhi koyulup, vatandaşlık hakkı tanınıyor. Lakin bazı taşınmaz maliklerinin belli bir bedel karşılığında resmi olarak satış yaparak, üç yıl sonra taşınmazı geri almak üzere protokoller yaptıklarını duyuyoruz. Türk vatandaşlığı bu kadar ucuza sahip olunmamalı" ifadelerini kullandı.

"HİLELİ SATIŞLARIN ÖNÜNE GEÇİLMELİ"

Konuya ilişkin yapılacak yasal düzenlemeler ile bu tür hileli satışların önüne geçilebileceğini belirten Hakan Akdoğan "Yapılacak yasal düzenleme ile öncelikle evi satan kişilerin bu süre boyunca aynı evde oturup oturmadıkları, hatta ticari mülkler için kiraların kime ödendiği tespit edilebilir. Gene taşınmazın üç yıl sonraki satışında, bir önceki satıcının kendisine veya akrabalarına satış hakkı verilmeyebilir" dedi.

Akdoğan ayrıca hazırlanan protokolle yapılan hileli satışlarda yabancı alıcının ölmesi veya vekaleti iptal etmesi durumunda Türk ev sahiplerinin ciddi zarara uğrayabileceğinin de altını özellikle çizdi.

FİYAT 500 BİN EUROYA ÇIKMALI

Antalya Homes Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Tekçe, konut alımı ile vatandaşlık uygulamasında tutarın 500 bin euroya çıkartılmasını beklediklerini dile getirdi. Tekçi, "2019 yılında vatandaşlık için verilen uygunluk belgesi sayısı 6 bin 85 oldu. Bu alım yapan yabancıların yüzde 15'ine denk geliyor. Türkiye vatandaşlık konusunda diğer ülkelere göre ise oldukça cazip fırsatlar sundu. Türkiye'de 250 bin euroluk konut yatırımı ile verilen vatandaşlık, İspanya'da en az 500 bin euroluk emlak yatırımı yapıp 10 yıl da bekleme süresiyle sağlanıyor. Yunanistan ise 250 bin euro üstü alımlarda 5 yıllık oturum izni veriyor" dedi.

Yorumlar (6)
Gayet normal! 1 yıl önce
Dedesi Kurtuluş savaşından gazi olmuş bir torun olarak bunun normal olduğunu düşünüyorum.192 ülkeden on milyon mültecinin ülkemde işi ne? Zorunlu askerlik niye kalktı? Resmi dairelerden T.C ibaresi niye kalktı?90 yıllık Cumhuriyetin birikimi olan KİT ler nasıl yok edildi? Bunları sorgulayamayan Türk İnsanı 150 TL geçiş ücreti olan son köprünün her yıl milyarlarca TL zararını devletin verdiğini anlayamadan mevcut yönetime oy vermeye devam edecek!
Yolgeçen 1 yıl önce
Ülkeyi yol geçen haline getirenlerden hesabı
Umarım bağımsız bir yargı affetmez.
Bu orospu çocuklarını ve yardım ve yataklık yapan pişleri bulup en ağır şekilde cezalandırmasa devlet acziyet içindedir.
Türkiye 1 yıl önce
Bu Araplar herzaman hile peşinde ülkeden kovulmalilar
Halil 1 yıl önce
Ülke elden gitti. Bunu anlamanız için 50 yıl geçmesi lazım.
El insaf 1 yıl önce
Peygamber efendimizde Arap'tı Araplar bizim kardeşimiz başımızın tacıdır.
cemil 1 yıl önce
insanların inancını, dinini nasıl oluyorda herşey de kullanıyorsunuz? burada vatan toprağının ucuza satılmasından bahsediliyor...
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 17 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49