Veliler memnun ama eksiklikler var

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın önceki gün açıkladığı TEOG'dan sonra uygulanacak Liseye Kayıt Sistemi'nin uygulamaya ilişkin ayrıntıları da belli olmaya başladı. Yeni sistemde, sınava girmeyecek olan öğrenciler, adrese kayıt sistemiyle evlerine en yakın 5 okuldan birine gidebilecek.

GÜNCEL 07.11.2017, 08:32
Veliler memnun ama eksiklikler var

Öğrencilerin, 'Meslek lisesi, İmam Hatip lisesi' gibi istemedikleri okul türlerine zorlanacakları, "Eski Anadolu liselerine talep çok olduğunda ne yapılacak" eleştirilerine MEB yetkilileri, hiçbir öğrencinin istemediği okul türünde eğitim almasına izin verilmeyeceğini açıkladı. MEB'in yeni modelinde, öğrenci kayıt için kendisine internetten bir form dolduracak. Formda öğrenci mahallesinde istediği okulları seçmeden önce istediği okul türünü seçecek. Öğrenciler bir okula fazla talep gösterir ve kontenjan yeterli olmazsa bu durumda il ve ilçelerde kayıt komisyonları öğrencileri puanları ve evlerine yakınlık derecesine göre değerlendirerek kayıtları gerçekleştirecek. MEB'in yeni sisteminde sınavla öğrenci alan okullar için gerçekleştirilecek sınavda 60 soru sorulacak.

BAZI BÖLGELERDE OKUL AZ
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bugün TBMM'de gerçekleşecek Bakanlık Bütçe toplantısında yeni sisteme ilişkin merak edilen sorulara cevap verecek. Yeni sistemi STK'lar ise 'Güzel ama belirsizlikler giderilmeli' şeklinde değerlendirdi. Veliler de, sosyal medyada yeni sistemi beğendiklerini belirtti. Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Yeni sistemde sınav mecburiyetinin kalkması, yerleştirmede adres, eğitim bölgesi kuralının esas alınması doğru. Sınavla alınacak okulların yüzde 10 düzeyinde sınırlanması yerinde. Ancak öğrenci yoğunluğunun olduğu mahallelerde veya ilçelerdeki okul kapasitesinin yeterli olmaması eğitimi zorlayabilir" dedi.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR DA VAR
 Sınav tarihlerinde değişim yaşanır mı?
 Her özel lise kendi sınavını mı yapacak?
 Okul puanlarında torpil yaşanır mı?
 5 okulu beğenmezsem ne yapacağım?
 600 okul her yıl değişecek mi?
 Özel okulların sınavına girmek istiyorum. Hepsine girme şansım yok ki. Ne yapacağım?.

Yorumlar (9)
0sman 4 yıl önce
Sadece bu kadar mı sorularınız?
1. 60 soruda 3 yılda verilmiş olan 6,7,8.sınıf müfredatı nasıl değerlendirilebilir.
2. Amaç stresi azaltmak ise 6,7 müfredatıni sınava dahil etmek çocukların stresini artırmayacak mi?
3.hangi dersten ve kaçAr soru sorulacağı hala belirsiz.
3- 6 ve 7 .sınıf müfredatı bu soruların nekadarini oluşturacak.
???????
Hak 4 yıl önce
Neresi doğru, herkes sallamış yeni sistem iyi diye. Ülkenin %10 u nitelikli okulda okusun diğerleri ne hali varsa görsün.
Melih80 4 yıl önce
Bu yazıyı yazan kim bilmiyorum ama ne zaman anket yaptın atıyorsun kime beğenilmeye çalışıyorsan...
Hasan sandıklı 4 yıl önce
Rahat rahat gülün,dalga geçmeye devam
Asabi 4 yıl önce
Bu velilerden bir tane gösterebilirmisiniz.
Bahri 4 yıl önce
Hangi Veli
Fırat 4 yıl önce
Biraz ısmarlama
Biraz ortaya karışık
Alelacele
Baştan savma bir sistem
8.sınıf velisi 4 yıl önce
Hangi veli memnun merak ettim doğrusu. 6.ve 7. sınıf konuları için ekstra etüd ve kaynak kitap için en az 6-7 bin TL ek masraf gelecek.Çocuklarımız 6. ve 7. sınıf konuları için ek çalışma yapacak ki bu da daha fazla stres demek.Ayrıca beş tercihin amacı nedir? En az 15- 20 tercih olmalı ki çocuklarımız mağdur olmasın. Bir de 6, 7 ve 8.sınıfın tüm kazanımlarını 60 soruyla nasıl ölçüp değerlendirecekker çok merak ediyorum...Memnun veliler açıklarsa sevinirim.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49