Vefakar öğretmenlerin emeği, köy çocuklarını sinema ile buluşturdu.

Sivas’ın Ulaş ilçesinde yedi eğitimci bir araya gelerek, kendi imkanları ile bir anaokulunun atıl vaziyetteki deposunda sinema salonu oluşturdular. Köylerden servislerle alınan öğrenciler, hayatlarında ilk kez sinema izlemenin keyfini çıkardılar. Proje ile 900 çocuk beyaz perdede film izleme şansını tatmış oldu.

GÜNCEL 24.12.2018, 13:22
Vefakar öğretmenlerin emeği, köy çocuklarını sinema ile buluşturdu.

Sivas’ın Ulaş ilçesinde yedi eğitimci tarafından bir anaokulunun atıl vaziyetteki deposunda oluşturulan sinema salonunda, ilçeye bağlı köydeki okullarda eğitim gören çocuklar ilk kez ‘beyazperde’ ile tanıştırılıyor. Eski İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemil Aslan, eski Şube Müdürü Fehmi Doğan, Ulaş Anaokulu Müdürü Burak Şahinaslan ve dört öğretmenden oluşan eğitimcilerin hiç sinemaya gitmeyen öğrenciler için geçen yıl Ulaş Anaokulu’nun kullanılmayan deposunda oluşturdukları sinema salonu, köy çocuklarını ağırlamaya başladı.

Eğitimcilerin hiçbir destek almadan inşaatlardan ve çeşitli yerlerden temin ettikleri malzemelerle kendi emekleriyle oluşturdukları sinema salonunda bugüne kadar köy okullarında eğitim gören 900 öğrenci film izledi. Son olarak Karacalar Köyü İlkokulu’nda okuyan 30 öğrenci sabah okulda buluştuktan sonra, servisle Ulaş ilçesine getirildi. Öğrenciler, öğretmenlerin diktiği minderlerin üzerinde patlamış mısır eşliğinde, ilk kez sinemada film izledi.

‘900’DEN FAZLA ÖĞRENCİ FİLM İZLEDİ’
Ulaş İlçe Milli Eğitim Müdürü Mücahit Gül, kendisinden önce görev yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemil Aslan’a anaokuluna kazandırdığı sinema salonu için teşekkür etti. Sinema salonunda birincil amaçlarının Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden eğitici videoları çocuklarla buluşturmak olduğunu anlatan Gül, “EBA’yı etkin ve verimli kullanmak adına güzel olduğunu düşünüyorum. İlçe merkezindeki öğrencilere hizmet verirken köylerimizden gelen öğrencilerimize de burada sinema izlettiriyoruz. Bu şekilde Ulaş’a güzel bir hizmet kazandırdık. Her okuldan 900’ün üzerinde öğrencimiz burada film ve eğitici videolar izledi” dedi.

Gül, ilk kez sinema deneyimi yaşayan öğrencilerin Okul Aile Birliği’nin katkılarıyla köylerden servislerle alındığını ve film bittikten sonra da tekrar evlerine bırakıldığını anlattı.

ATIL MALZEMELERDEN SİNEMA SALONU
Ulaş Anaokulu Müdürü Burak Şahinaslan da “İlk geldiğimizde bulunduğumuz bölüm depo olarak kullanılıyordu. Karanlık bir alandı, burayı değerlendirmeyi düşündük ve sinema salonu fikri ortaya çıktı. İmam hatip lisesi inşaatından kalan malzemeleri kullandık. Minderleri kendimiz diktik. Alçı boyama işlemlerine öğretmenlerimiz yardım etti. Ses sistemini de bir öğretmen arkadaşımız hibe etti. Başkalarının kullanmadığı şeyleri bir araya getirerek sinema salonu oluşturduk. Civar köylerden, ilçeden getirmediğimiz öğrenci kalmadı. Okullarda başarılı olan sınıfları da ödüllendiriyoruz. Onları buraya getiriyoruz. EBA’yı etkin bir şekilde kullanıyoruz. Veli katılımlarını burada yapıyoruz, seminerler düzenliyoruz, toplantı salonu olarak da kullanıyoruz, çok amaçlı bir salon oldu. Bütün ilçeye hitap ediyor. Etkin bir şekilde kullanıyoruz. Her hafta bir köy okulunun öğrencilerini ilçeye getirerek, sinemayla tanıştırıyoruz” diye konuştu.

Karacalar Köyü İlkokulu 4’üncü sınıf öğrencisi İrem Karacalar ise sinemada ilk kez film izlediği için çok mutlu ve heyecanlı olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 15 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49