Vaka Sayıların Düşmesi Nedeniyle İkinci Dönem Okullar Açılabilir

Pandeminin ikinci dalgasının yaşandığı Türkiye'de uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile korona vakalarında günden güne düşüş gerçekleşiyor. Bu kısıtlama virüsün yayılımının engellenmesinde ne kadar etkili olsa da aslında önemli bir nokta daha var. O da; Sağlık Bakanlığı tarafından her gün yayınlanan korona tablosunda asemptomatik vakaların da yer alması.

GÜNCEL 26.12.2020, 21:45 26.12.2020, 23:56
Vaka Sayıların Düşmesi Nedeniyle İkinci Dönem Okullar Açılabilir

Uzmanlara göre vatandaşlar 20 binli, 30 binli rakamları görünce korktu ve tedbirlere daha sıkı uymaya başladı. Ancak yine de rehavete kapılmamak gerektiğini belirten uzmanlar, yılbaşında uygulanması planlanan dört günlük sokağa çıkma yasağı ile vakaların daha da düşeceğini söyledi. Bunun akabinde, ocağın ilk haftalarında ağır hasta ve ölüm sayılarında da bir gerileme beklenirken her şeye rağmen yeni yılda da yasakların devam etmesi gerekliliği vurgulandı.

Öte yandan, uzun bir süredir yüksek olan vaka sayılarının en büyük sebeplerinden biri aile içi bulaşlar. Sokak kısıtlamalarının başlamasıyla insanlar evlerine çekilirken aile arasındaki virüs yayılımı da arttı. Uzmanlar, bu durumdan en çok yaşlıların etkilendiğini ve bu sebeple ağır hasta sayısında henüz ciddi düşüşler yaşanmadığını belirtti. Ev içindeki bulaşların ise kısıtlamaların üzerinden geçen süre de baz alındığında önümüzdeki günlerde azalması, buna bağlı olarak da birkaç hafta içerisinde toplam vaka sayılarının iyice düşmesi bekleniyor. Uzmanlar yayılımın azalması için hafta sonlarında yatılı ev buluşmalarının yapılmaması gerektiğini söylüyor.

2. Dönem Okullar Yüz Yüze Eğitime Geçebilir

Vaka sayılarının da azalmasıyla birlikte okulların açılması durumu tekrar gündeme oturdu. Aşılanmanın başlayacak olması sebebiyle 2. dönem başlangıç tarihi olan 15 Şubat'ta okulların açılma ihtimalinin yüksek olduğu, bu konunun Bilim Kurulu toplantılarında konuşulacağı belirtiliyor.

Yorumlar (14)
HAYIRMI 8 ay önce
Kamudan haber niye algı yapıyon...YANGINDAN MALMI GAÇIRIYON...ÖZEL OKULLARA YARANMAYAMI ÇALIŞIYON... işin gücün mikserlik... bunu yayınlarmısım ki..?????
Algı 8 ay önce
Şimdiden algıya başladılar.
Havalar ısınmadan bu konu gündeme bile gelmemeli.
ADANA 8 ay önce
Heee. Günde 250 kişi ölüyor. Okullar açılsın hemen. Ne saçma sapan yazıyorsunuz.
Selami 8 ay önce
Çok tez canlı bir milletiz vesselam. Bu ne acele kamudan haber.
Bahadır 8 ay önce
Günde 20 bin kişi hastalanırken 250 insanımız ölürken okul açacağız he..
vatandaş 8 ay önce
Yine mi ?
n. 8 ay önce
haber bile ohhhh ohhhh çektiriyor
AHMET 8 ay önce
Daha da mı açılmasın? Pandemi süreci, canlı ders uygulamaları fırsat eşitsizliğini iyice derinleştirdi zaten.
vatandaş 8 ay önce
Ahmet efendi okullar açılsın düşen vakalar yeniden katlansın öyle mi.
Koray 8 ay önce
Salgın hastalık kısıtlamalar dolayısıyla düşme eğiliminde okulları şimdi açsanız tekrar yükselmez mi? Fırsat eşitsizliği diyenler özel okullar kapalı, özel dersler çok az var, Corona esasen fırsatı en eşit hale getirdi. İnternetim yok diyen 100 kişinin 80 inde cepte 15 liralık sigara var. Ağlamanın da adabı varrr.
Durum 8 ay önce
Çözüm herkese gerekli altyapı ve derslere ulaşma hizmetini götürmektir. Bunun için vergiden düşme, yardım programları vb. birçok yol var. Daha önce yapılmadı da değil. Bu sağlandıktan sonra fırsat eşitliği daha fazla olur.
Yani 8 ay önce
Fırsat eşitliği derken...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 02 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49