Uykusuzluk sorunu çekenlere uzmanından öneriler

Sağlıklı bir yaşamın temel dayanaklarından biri olan "sağlıklı bir uykunun" önemi büyük. Sağlıklı bir uyku günlük hayatta daha dinç hissetmemizi sağlıyor ancak geceleri sık sık saati kontrol etmek uykuyu kaçırabilir!

GÜNCEL 14.05.2021, 12:59
Uykusuzluk sorunu çekenlere uzmanından öneriler

İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Psikiyatrist Dr. Alişan Burak Yaşar, uykuya dalmakta ve uykuda kalmakta zorlananlar için önerilerde bulundu. 

Rahat bir uyku için 11 öneri:

“Yatakta uyanık olarak çok fazla vakit geçirmek yerine gerçekten uykulu hissettiğinizde uyumaya çalışmak uyku kalitenizi olumlu yönde etkileyecektir.

- 20 dakika veya daha uzun bir süre boyunca tekrar uyuyamadıysanız kalkıp uykulu hissedene kadar beklemek ve daha sonra tekrar denemek uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.

- Yatağınızı uyumak dışında başka bir amaçla kullanmamaya özen göstermelisiniz. Böylece vücudunuz yatağı uyku ile ilişkilendirecektir ve uyumak daha kolay olacaktır

- Yatmadan önce yapılan 15 dakika esneme/gevşeme hareketlerinin faydası olur.

- Geceleri sık sık saati kontrol etmek uykunuzu kaçırabilir ve uykusuzluk durumuna ilişkin olumsuz düşüncelerinizi pekiştirebilir.

- Sağlıklı ve dengeli bir diyet iyi uyumanıza yardımcı olur.

- Yatmadan hemen önce ağır bir yemek tüketmek uykunuzu bölebilir.

- Yatağın ve yatak odasının uyumak için sessiz ve rahat olmasının önemli

- Sabahın erken saatlerinde gelen ışığı bloke etmek için perdeleri çekmek, göz maskesi kullanmak ve eğer gürültü varsa kulak tıkacı takmak iyi bir fikir olabilir.

- Kötü bir gece uykunuz olsa ve uyandığınızda yorgun hissetseniz de gün içindeki aktivitelerinizi planladığınız şekilde yapmak uyku kalitesi açısından faydalı olacaktır.

- Eğer gece uykunuzu alamadıysanız, gün içerisinde ne kadar kafein tüketseniz de bu bir gece önceki uykunuzu telafi edemez, aksine o gece alacağınız uykuyu da negatif yönde etkiler"

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 14 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49