Üniversiteler Tarafından Yaratılan Öğretmen Atama Karmaşası

YÖK bu soruna çözüm bulmalıdır . Önümüzdeki yıl 3. sınıf öğrencilerinin tamamı KPSS sınavına girecektir . Üniversiteler öğretmen adayı öğrencileri erken mezun etme derdine düşmüştür . Bazı üniversiteler öğrencileri mezun ederken bazıları da ayak diremektedir . YÖK bu karmaşaya son vermelidir. Adaleti sağlamalıdır.

GÜNCEL 29.04.2020, 20:34
Üniversiteler Tarafından Yaratılan Öğretmen Atama Karmaşası

Kamudanhaber - Özel Haber


Milli Eğitim Bakanlığı 3 Nisan 2020 tarihinde 2020 yılı için ek 20bin sözleşmeli öğretmen ataması için Personel Genel Müdürlüğü eliyle atama takvimi yayınlamıştır. Ilana göre bu atama için özellikle de COVID-19 süreçleri de göz önünde bulundurularak başvurular 01 Haziran 2020 ve  12 Haziran 2020 tarihleri arasında yapılacaktır.

 Ancak bu atama tarihinin bazı üniversiteler kendi lehlerine çevirmişlerdir. Öğrencilerini bu tarihlerde ya da bu tarihlerden önce mezun etme çabası içerisine giren üniversiteler 2018 ya da 2019 yılında yapılan KPSS sınavına girmiş ancak o süreçte halen öğrenci olan öğrencilerini mezun ederek atama potası içerisine sokmaya çalışmaktadırlar. Bu yapılan öğretmen adaylarının eğitim süreçlerini oldukça kötü yönde etkileyecek bir müdahale olarak görülmektedir. Şöyle ki:

- Eğer öğrenciler 2020 ek kontenjan atamasına başvurma hakkı kazanırlarsa sınavın geçerliliğinin bir yıla düşürülmesi nedeniyle her yıl “ya tutarsa” mantığıyla 3. sınıf öğrencileri sınava girmeye çalışacaklardır.
- Yine sınava girmenin 3. Sınıf seviyesine inmesi nedeniyle Eğitim fakültelerinde hali hazırda 4. Sınıflarda yapılan eğitimi KPSS odaklı bir yapıya dönüştüren sınav baskısı 3. Sınıf seviyesine inecektir.

- Öğrenciler 3. Sınıfta atabilecek kadar puan aldıklarında 4. Sınıf derslerini umursamayacaklardır.

- Öğrenciler henüz almadıkları alan ve formasyon dersleri için KPSS dersanelerine yöneleceklerdir.

- Ayrıca şu anda tüm üniversiteler mezun verecek durumda değilleridir. X üniversitesi öğrencisi başvurabilecekken Y üniversitesi öğrencisi başvurmayacak durumdadır.
Bu nedenle bakanlığın COVID-19 süreçlerinde yaşanan normalleşmeyi de göz önünde bulundurup, bununla birlikte Ramazan aylarında yaşanan iş yoğunluğunun azalmasını da göz ardı etmeyerek atama tarihlerini erkene alıp güncellemesi gerekmektedir. 3. Sınıfta sınava girmiş ancak henüz mezun olmayan öğrencilerde böyle bir beklenti yaratmak adil değildir.

Kaynak: www.kamudanhaber.net
Yorumlar (9)
Yılmaz 1 yıl önce
Problem erken mezun etme değil zaten.
Problem sizin haksız bir ek atamaya dahil olma hırsınız.
Sende biliyordun ki 3. Sınıfta girdiğin KPSs bu yıl işine yaramıyacaktı şimdi neden hak varmış gibi algı yaratma içine girdin?
O zaman herkes geçen sene girseydi 3.sınıfta . Senin puanın olduğu için burda yazıyorsun .
Ben atanyorum her şartta Allahın izniyle. Neden sadece kendini düşünüyorsun ve sınıf arkadaşlarını düşünmüyorsun? Onlar bilseydi girecektiler sınava senin gibi.Onların da hakkını savunsana madem hak diyorsun
Profesör 1 yıl önce
Çocuklar okulunu mu okuyacak yoksa Kpss’ ye mi çalışacak. Önce eğitimlerini alsınlar ülkeme yetişmiş yetkin öğretmenler gerekir.
Nurrrr 1 yıl önce
Biz haziranda Eğitim fakültesinden mezun olacak kpss puanı bulunan kişileriz. 2020 Haziran öğretmen atamasına mezun olacaklar ile ilgili Yaptığınız haber asla gerçeği yansıtmamaktadır. Bu haber ,yeni mezunlari atamaya dahil etmemek için mantık dışı gerekçeler sunup tek amacı eski mezunlarin çıkarlarına hizmet etmekten öteye gitmeyecek bir haberdir. Üniversitelerde erken Mezuniyet yok. Salgından dolayı bir hafta ileri alınan finaller telafi ile mağdur olmamamiz için normal akademik takvimdeki tarihine alındı. Biliyorsunuz ki Salgın boyunca kimse salgından olumsuz etkilenmesin diye düzenlemeler yapacagz diyen de devletimiz oldu. Herkes bilirki Üniversiteler Haziranda mezun verir zaten . Ayrıca Sınavın geçerlilik süresi 2 yıldır. Haziranda mezun olduğumuz takdirde başvuru için tüm şartları taşımış oluyoruz. dersleri umursamazlar, dersaneye yönelirler gibi , sudan sebepler, bahaneye benzer ifadelerle insanların 1 buçuk yıl daha atamayı beklemelerine sebep olmanin sizlere ne faydası olaca
ceyhun 1 yıl önce
Atladığınız bir durum var. Atama başvuru formunda, sınava son sınıfta veya mezun durumda girdiğinize dair beyan alıyorlar. Sınav Temmuz 2019 son sınıf kayıtları Eylül 2019
Batuhan 1 yıl önce
Kesinlikle doğru...
Mehmet 1 yıl önce
Nurrrr arkadasimiz acaba kac puan aldi da bu olayi can siperane savunuyor )) haksizlik olan kisim bir kisim universite erken mezun etme derdindeyken bir diger universite ise zamaninda mezun etme cabasindadir. Bu haberi yanlis okuyup yanlis yorumlayan arkadaslar erken mezuniyetin ne kadar yanlis oldugunun gostergesidir.
Sercan Yıldız 1 yıl önce
Bu haberi yapan insan yanlı haber yapmış belli ki düşük puanla ek atama bekleyen bir öğretmen adayı. 3.sinifta KPSS'ye giren öğrenciler haziranda mezun oluyorlar ve ithal öğretmen değil hepsi bu ülkenin öğretmenleri yüksek puan almışlarsa atanmak sonuna kadar haklarıdır.
Nurrrr 1 yıl önce
Tarafsız olmayı öğrensin artık medya
Elif 1 yıl önce
Haberi yazmışsınız da yanlış olmuş ya. 3.sınıf öğrencileri bundan sonra sınava giremez çünkü geçerlilik süresi 1 yıla indirildi.Bize sınava girme hakkını devlet tanıdı. Bizden sonrakiler için geri çekti bu hakkı.Başvuru yasal hakkımızdır. Yalan haberlerle algı yaratmaya çalışmayın. Haberlerinizin içeriği kalitenizi yansıtıyor unutmayın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 17 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49