Üniversitede 'kişiye özel' kadro ilanı!

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin “öğretim üyesi alım ilanı”nda, kişiye özel kadro açıldığı iddia edildi.

GÜNCEL 12.06.2019, 14:15
Üniversitede 'kişiye özel' kadro ilanı!

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin “öğretim üyesi alım ilanı”nda, kişiye özel kadro açıldığı iddia edildi.

Üniversite’nin, 12.06.2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “öğretim üyesi alım ilanı”nda, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’ne açılan kadroda, ilana başvuru şartı olarak yer alan "Harbiye Nazırı Nazım Paşa'nın Hayatı ve mütareke döneminde sansür konularında çalışmaları olmak" ibaresi dikkat çekti.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Tez Merkezi üzerinden yapılan incelemede, Nazım Paşa hakkında yazılan yalnız tek bir tez olduğu görülüyor. Ender Korkmaz tarafından yazılan ve 2017 yılında kabul edilen tezin özet bölümünde, “Çalışma bir hatıratı ya da miras bıraktığı evrakı olmayan Nazım Paşa hakkında yapılmış ilk ve tek müstakil çalışmayı teşkil etmektedir” ifadeleri yer aldı.

EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

Kişiye özel kadro iddialarıyla ilgili olarak YÖK Denetleme Kurulu Başkanlığı bilgi notu yayınlamış, söz konusu uygulamanın Anayasa’nın eşitlik ilkesine ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’na aykırı olduğunu belirtmişti.

“Akademik kadro ilanlarında aranan ek koşullara ilişkin bilgi notu” başlığıyla yayımlanan açıklamanın ilgili kısmı şöyle:

“Üniversitelerin çıkmış olduğu ilanlarda belirlediği ek koşulların kişiyi tanımlamaya yönelik olarak akademik rekabeti engelleyecek nitelikte olmasının, Anayasanın eşitlik ilkesine ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'na aykırılık teşkil edeceği, tesis edilen işlemin dava konusu edilmesi halinde yargı makamları tarafından atama işleminin iptal edileceği, buna bağlı olarak üniversitenin işleyişi üzerinde olumsuzluk etkiler yaratacağı ve kişiler açısından mağduriyetler yaratacağı, söz konusu atama işleminde rol alan yetkililer açısından idari ve cezai sorumluluklar doğuracağı açıktır.”

Yorumlar (4)
Kul 1 yıl önce
Eğer ki haber doğruysa, alenen halkın nezdinde Akademik itibarın ve ahlaki değerlerin yitirilmesine neden olunmuştur. O makamları da elde ettiğiniz kazançları da hiç hak etmiyorsunuz. ALLAH'tan korkuyorsanız, halktan uranmıyorsanız, kendi ailenizden ve çoluk çocunuzdan utanın,evinize helal lokma götürün.
HASAN HÜSEYİN 1 yıl önce
Hacı abi bu yeni bir şey değil ki . yıllardır bu iş böyle yapılıyor Türkiye'de. Bunu bilmeyen yok ki. Hangi dekanın rektörün hatta etkili yetkili profesörün akrabası kızı damadı gelini v.s üniversitelerde değil ki . Garibanların önüne de her türlü engel çıkarılır. Milliyetçisi de böyle, solcusu da böyle, laiki de antilaiki de öyle. Amma illaki her cenahtan namuslu davrananlar da var . Onlara (neci olduklarına bakmaksızın) saygılar , hürmetler.
Hakan 3 hafta önce
google arma motorunda kırşehir ahi evran üniversitesi rektörü ile bol bol resim var. muhabbet böyle olunca ortaya karışık ver abime...:) tez danışmanı da istanbul üniversitesinden fetöden atılmış. kendisinin de 15 temmuz darbesinden sonra kapatılan bir fetöcü derneğe üye olduğu ve doktor oldukran sonra üniversitelere yamanmaya çalıştığı ama bu durumdan dolayı alınmadığı konuşuluyor. yunus emre enstitüsü müdürü kurum adına çok yazık
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 14 Temmuz 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49