Üniversite Öğrencileri Bütünleme Sınavlarının Kaldırılmasını İstemiyor

Üniversite öğrencileri bütünleme sınavlarının kaldırılıp , yaz okulunun getirilmesine tepkili , sitemize mesaj gönderen üniversite öğrencilerinin mağduriyetlerini dile getirdiği mesajı yayınlıyoruz

GÜNCEL 13.01.2017, 14:18
Üniversite Öğrencileri Bütünleme Sınavlarının Kaldırılmasını İstemiyor

Kamudanhaber-özel

Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencileri olarak  10 Ağustos 2016 tarihinde YÖK'ün öğrencilerin mağdur olmaması adına her okulun yaz okulu veya bütünlemeden en az birini uygulaması yönündeki kararı sonucu, okulumda yaz okulu kalmış ve bütünlemeler kaldırılmıştır. Fakülte olarak bu karar sonucu mağdur olmaktayız. 


1-%90 üzeri çoğunlukla bütünleme istediğimiz yazılı şekilde dekanlığa iletildi, ancak hala bir kazanımımız yok.


2-YÖK bu uygulamasında başarı durumunu artırmayı düşünürken eczacılık bölümünde derslerin yoğunluğu ve fakültedemizde ÇAKIŞMA PROTOKÖLÜ uygulanması BÜTÜNLEME hakkımızın alınması ile de fakültemizde başarı oranını tam tersi yönde etkilemiştir


3- Dekanlık, kendilerinde insiyatif olmadığını durumun senatoyla alakalı olduğunu söylemektedir, ancak aynı kampüste bulunduğumuz Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesine dekanlık çabaları sonucu bütünleme hakkı tekrar geri verilmiştir. İdari birimlerimiz bu noktada öğrencisini mağdur etmektedir. 


4- Yaz okulunda açılan dersler yapılan hiçbir anket sonucu değerlendirilmeksizin açılmaktadır. Anketlerde çoğunluğun sağlandığı derslerde bile hocalar dersi açmamaktadır. Bütünlemelerin geri gelmemesi halinde dekanlık yaptırım uygulayarak anket sonuçlarına göre her dersin açılmasını sağlayacak mıdır?


5- Fakültede yaz okulunda HER BİR DERSİN açılmayacağı takdirde öğrencileri başka üniversitelere yönlendirmelidir, ancak fakültemizdeki birçok ders aynı il içerisindeki diğer eczacılık fakülteleriyle akredite değildir, bu derslerin özel üniversitelerden alınması öğrenci için ciddi bir yüktür. Farklı illerdeki devlet okullarından yaz okulu yapma durumunda da yine kira-yol vs masraflar hiç düşünülmemektedir; geçtiğimiz yıl hukuk fakültesinde bu sebeple bir çok arkadaşımız mağdur olmuştur, ve en mantıklı seçenek olan bütünlemeler bu sayede geri getirilmiştir.


**6- 5 yıllık eğitim süresince  130 İŞ GÜNÜ yaz stajı yapma ZORUNLULUĞU olan bir fakültede yaz okulu uygulaması değil BÜTÜNLEME SINAVI HAKKIMIZ mantıklı olandır. Aksi takdirde DAHA ÖNCE DE YAŞADIĞIMIZ yaz okulu yaptığı için yaz stajı sayılmayan öğrenciler okullarını uzatmak zorunda kalacaktır.


7- standart olarak 5 yıl eğitim gördüğümüz fakülte yeterince uzun bir süreçken, bütünleme sınavının olmaması durumunda birçok öğrencinin eğitim süresinin 6 ve hatta 7 yıla çıkacağı aklı selim herkesin öngörebileceği bir durumdur. Bunun devlete ve her bir aileye; ekonomik ve iş gücü açısından kaybı BÜTÜNLEME HAKKIMIZIN GERİ VERİLMESİ ile büyük oranda telafi edilebilecekken biz fakülte öğrencilerine hiçbir açıklama yapılmaması bizleri mağdur etmektedir.

Halihazırda var olan bir sistemle ilgili, öğrenci mağduriyetlerinin ortadan kaldırılmasına yönelik YÖK'ün yaptığı bu adımlar; Marmara Üniversitesi tarafından öğrencisini zor durumda bırakacak şekilde kullanılmaktadır. 


Tüm bunların yanısıra bütünleme ile ilgili gerek senatoda gerek dekanlıkta yürütülen tüm çalışmaların tüm şeffaflığıyla fakülte öğrencilerine duyurulması gerektiği görüşündeyim.

En yakın zamanda Rektörlüğümüzün olaya dahil olup gereğinin yapılmasını Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesine de BÜTÜNLEME hakkının verilmesini talep ediyoruz.

Kaynak: www.kamudanhaber.net
Yorumlar (2)
ismail. 5 yıl önce
Hocalar yaz okulundan para alıyor ama bütünlemeden almıyor.Dünyaları versen daha isteyen hocalar var.
öğretmen 5 yıl önce
Eğitimci bir anne olarak çocuğumun notlarına bakıyorum sınıf ortalamaları 100 üzerinden 16 Demek ki bu bölüm mezun vermeyecek. Ya da yaz okuluna kalması kesin.....
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49