Ücretsiz Ders Kitapları

Milat gazetesi yazarı Ufuk Çoşkun Yazdı...

GÜNCEL 15.08.2019, 10:04
Ücretsiz Ders Kitapları

MEB, ilk kez 2003'te başladığı ücretsiz ders kitabı dağıtımı için son 13 yılda, 3 milyar 700 milyon 208 bin 905 lira ödedi. 2003-2015 yılları arasında da ilk ve ortaöğretim öğrencilerine tam 2 milyar 206 milyon 992 bin 811 ücretsiz ders kitabı dağıtıldı.

Sadece geçen yıl 2018-2019 öğretim yılı için il ve ilçelerin kendi okullarına kitapları dağıtmak için harcadığı para yani bu konu ile ilgili olarak bakanlıktan il ve ilçelere gönderilen para miktarı: 14.821.770 TL.

2016-2017, 2017-2018, 2018-2019 eğitim ve öğretim yıllarında dağıtılan kitap sayıları ve kitaplar için ödenen miktar belirtilmemiş.

Her yıl için ortalama 290 milyon TL ödendiği varsayıldığında 5 Milyar Türk Lirası’na yakın bir ödeme yapıldığı gerçeği ile karşı karşıyayız.

Ücretsiz ders kitaplarına harcanan paranın önemini vurgulamak bakımından dile getirilmek gerekirse;

2003-2013 yılları arasında ortalama bir okulun yapım maliyeti 5 Milyon Türk Lirasıdır. Günümüzde ise 8 milyon ile 10 milyon Türk Lirası arasında değişiklik göstermektedir.

Ücretsiz ders kitaplarına harcanan 5 Milyar TL ile ortalama 700 ile 1000 adet arasında okul yapılabilmesi mümkündü. Dolayısıyla ücretsiz ders kitaplarının dağıtımı devam etmeli ancak bu kadar maliyeti ortadan kaldıracak bir yöntem geliştirilmelidir.

Ücretsiz ders kitaplarının maliyetinin planlamasının yapıldığı ilk yıldan başlayarak tamamen düşürmek böylece kamu yararı oluşturularak ücretsiz ders kitaplarına ayrılan ödeneğin - gerekiyorsa- eğitimin başka alanlarına kaydırmak gibi bir hedefimiz olmalıdır.

Her geçen yıl öğrenci mevcudu artmakta, her yıl kitaplar yeniden basılmakta, her yıl bu kitaplar –çoğunlukla hiçbir şekilde kapağı açılmadan- öğrenciler, veliler veya okul müdürlüklerince geri dönüşüme gönderilmektedir.

Böylece her yıl 300 Milyon TL gerektiği gibi kullanılmamakta ve büyük bir kamu israfı oluşmaktadır.

Peki, Neler yapılmalı?

Mevcut ders kitaplarının baskı kalitesi değiştirilerek daha dayanıklı hale getirilmelidir. Kitapların bir bilgi kaynağı olmaktan çok bir eğitim aracı olduğu gerçeği göz önünde bulundurularak baskı kaliteleri, gerekiyorsa fasiküller şeklinde olmalıdır.

Kitapların diğer eğitim araçları; akıllı tahta, tablet, bilgisayar, basket topu, futbol sahası, televizyon, akıllı telefon gibi bir eğitim aracı olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Ders kitapları veya fasiküller yıllık palana göre öğrenciye dağıtılıp tekrar geri alınmalıdır

Kitaplarını korumayan, geri getirmeyen öğrencilerin velilerinden kitaplar tazmin edilmelidir. Kitaplar öğrencilerden alındıktan sonra bir kütüphane düzeneği şeklinde okulların kitap arşivine kaldırılmalı bir sonraki eğitim öğretim yılı için sonraki öğrencilere imza karşılığı dağıtılmalıdır.

Yıpranan, zarar gören, kaybolan veya diğer sebeplerle kullanılamayacak kadar eskimiş ve müfredatı değişmiş gibi nedenlerle artık eğitim aracı olamayacak kitapların yerine talep edilen kitap sayıları okul idarecilerince sebepleri de yazılarak İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nden talep edilmelidir.

Özel okullara ücretsiz ders kitabı verilmemelidir.

Ücretsiz ders kitaplarının birçok kez başka öğrenci tarafından kullanılacak olması bir olumsuzluk değildir. Gelişmiş ülkeler bunu yapmaktadır. Yani bir kitap defalarca başka öğrenci tarafından kullanılmaktadır

Öğrenci, öğretmen ve veli emek sarf edilmeden ulaştıkları bir aracı (kitabı) gerektiği gibi korumamaktadır. Böyle olunca bizim için çok önemli ancak diğer muhatapları tarafından önemsenmeyen kitap, Haziran ayında geri dönüşüme gönderilerek çöp olmaktadır

Bu şekilde kalitesi de tartışılan ücretsiz ders kitapları bu politika ile yürütülmesi için birçok çıkar çevresi oluşmaktadır. Yayın evleri, matbaalar, lojistik firmaları, nakliye şirketleri, aracılar, komisyoncular vs. gibi birçok nema gurubu her yıl bu kitapların yeniden basılmasını istemekte ve gerçeklerin anlaşılmasının önüne geçmektedirler.

Ücretsiz ders kitapları hazırlanırken komisyonlarda başta alanında başarılı öğretmenlerin yanında, anneler, babalar, idareciler, toplum tarafından kabul görmüş sanat, devlet, siyaset, edebiyat, din ve kanaat önderleri gibi yetkin kişiler olmalıdır. Hatta öğrenciler bile kitap hazırlama komisyonunda görev alabilmelidir.

MEB’in dikkatine...

Ufuk Çoşkun

Milat gazetesi

Yorumlar (8)
öğretmen 13 ay önce
kesinlikle doğru.bir idareci olarak katılıyorum.buna bir çözüm getirilmeli.öğrenci para vermediği hiçbir şeye değer vermiyor.en kötü ihtimalle durumu iyi olmayanlara ücretsiz verilmeli
azmi 13 ay önce
kesinlikle katılıyorum
Öğretmen 13 ay önce
Ders kitaplarındaki israfta aynen sizlere katılıyorum. Peki ücretsiz açılan şu DYK kurslarına ne denmeli. Hemen hemen her okulda her dersten ve her seviyede açılan (Amaç sınava giren 8. ve 12. sınıflar iken),öğrencilerin %90 nın kayıtlarının yapıldığı ancak her dersten devam eden öğrenci sayısı 3-5 geçmeyen, hafta sonu değil de hafta içi derslerin bitimi olan saat 16.00 ve ya 17.00 den sonra zihnen ve bedenen tükenmiş olan öğrencilere verilen, öğretmenin sınıfta telefonla oyalanıp çocuklara da test dağıtmakta başka bir şey yapmadığı, kurslarda görev alan öğretmen ve idareciye aylık 1500-3000 TL ek gelir getiren,okulda çalışma barış ve huzurunu bozan, bütçeye yıllık 20 milyar (eski 20 katrilyon) yük getiren, çoğu laf olsun diye açılan ve hiç kimsenin tepeye bunu söylemeye cesaret edemediği bu DYK kurslarına çeki düzen verilmelidir. Eğer bu kurslar verimli olsaydı mantar gibi özel kurs merkezleri ve özel dersler niye bu kadar revaçta olsun ki?
murat 13 ay önce
kesinlikle doğru. Bu konuda yapılacak çok şey var ancak burada yazılanların hayata geçirilmesi bile ciddi manada tasarruf sağlar. ayrıca çocuklara emeksiz yemek olmayacağı, bazı şeylerin değerini anlamaları bilinci verilmiş olur. kaleminize sağlık
Hasa 13 ay önce
Abartmışsınız
Veli 13 ay önce
Yani heryerden tasarruf yaptıkta sıra okul kitaplarına mı geldi, işiniz gücünüz garibana dokunmak...
Hüseyin Koca 13 ay önce
Eski fetöcü bu dinci yağcıyı niye kamudanhaber sitesinde reklam ediyorsunuz ki.
Yakışıyor mu kamudanhabere
Tahir 13 ay önce
Bence DYK KURSU ÇOK ABARTILMIŞ DURUM HİÇ ÖYLE DEĞİL BEN ANADOLU LİSESİNDE ÇALIŞIYORUM GELİN DE KURS NASIL YAPILIYORMUŞ BİR GÖRÜN BAKALIM.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 08 Ağustos 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49