Ücretli öğretmenler için 5 bin ek kadro talebi

Büyük Birlik Partisi (BBP), Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) yeterli puanı alan ücretli öğretmenler için 5 bin ek kadro talebinde bulundu.

GÜNCEL 17.06.2021, 20:58
Ücretli öğretmenler için 5 bin ek kadro talebi

Partiden yapılan açıklamada, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'nin, her zaman öğretmenlerin ve eğitim çalışanlarının sesi ve sözcüsü olduğu belirtildi.

Destici'nin, öğretmen alımı mülakatlarında uygulanan haksızlıkların, adaletsizliklerin ortadan kaldırılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere bütün ilgililerle görüştüğü vurgulanan açıklamada, görüşmeler sonucunda, 2018'den beri öğretmen alımı mülakatlarında puan değişikliği olmadığı ifade edildi.

Açıklamada, çok zor şartlarda ve çok düşük ücretle görev yapan ücretli öğretmenlerin durumlarının da parti tarafından aynı şekilde dile getirildiği aktarıldı.

80 bine yakın ücretli öğretmenin, asgari ücretin yarısı kadar bir maaşla, haftada yaklaşık 20 saat ders vererek öğretmenlik yaptığı, bu durumun, çalışma hukukunun ruhuna aykırı olduğu, öğretmenlik mesleğine de haksızlık teşkil ettiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Öncelikle gerekli mercilerle görüşerek, ders saati ücretlerinin yüzde yüz arttırılarak, öğretmenlerimizin ücret mağduriyetlerinin ortadan kaldırılmasını istedik. KPSS'den yeterli puanı almış ve uzun süre Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmenlik yapmış ücretli öğretmenlerimizden ayrılan kontenjanın dışında ve atanacak öğretmenlerimizin sayısını etkilemeyecek şekilde, sayıları en fazla 5 bin olmak üzere sınırlı sayıda bir kesimin de kadroya alınmasını talep ettik. Maksadımız, meslek mensupları arasında bir adaletsizliğe neden olmak değil, çok zor şartlarda çalışan ücretli öğretmenlerimizin insanca hak ettikleri bir ücrete ve güvenceye kavuşturulmalarıdır."

Yorumlar (5)
Cengaver 1 ay önce
Böyle adalet olmaz.Adalet sınavda puanı almaktır.Kpss puanı olup atama yapılmayan öğretmenlerin hakkına girmektir.Ucretli öğretmen de Kpss puanını alsın atansın.Eger böyle bir atama olursa, daha önce yapılan adaletsiz ücretli öğretmen atamasının toplum nezdinde,Kpss puanıyla atanamayan öğretmenler öğretmenler nezdinde tekrar Adaletsizlige uğratılmış olacaklardır. Hakkı olanın önündeki ekmeği ben aldım başkasına verdim oldu anlayışıdır.Bu kaba davranışın toplum nezdinde cevabı ağır olacaktır.
enes 3 hafta önce
BAZI KİMSELER KPSS DEN PUAN ALSINLAR DİYOR, KPSS PUANI 85 İLE ATANAMAYIP ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİĞE DEVAM ETMEK ZORUNDA KALAN, EVİNİ GEÇİNDİRME TELAŞINDA KPSS HAZIRLANMA FIRSATI BULAMAYAN İNSANLARIN HAKKI NE OLACAK PEKİ? BAZI BRANŞLAR 75 İLE ATANIYOR BU GAYET MAKUL AMA 80 İLE ATANAMAYAN TARİH, COĞRAFYAİ EDEBİYAT BRANŞLI ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER ATANINCA MI HAK İHLALİ OLUYOR, BÖYLE DÜŞÜNENLERE DİYECEK LAFIM YOK. DESTİCİ'Yİ TEBRİK EDİYORUM. GEREKLİ PUANI ALAN ÖĞRETMEN ADAYI ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERİ DERHAL ATANMALIDIR. ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ OLMAYIP DA ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK YAPANLARIN ZATEN ATANMASI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR.
SEDA 1 ay önce
ÇOK SAÇMA-ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİKTE TORPİLİ OLAN YAPIYOR SAYIN DESTİCİ
Ahmet 1 ay önce
Alçak herif sen git , 1 sene kpss ye çalış ondan sonra gör , Bu mesleği elde etmek için insanlar nelerinden vazgeçiyor , hangi yiğenini sokacaksın ki insanı düşünesin sen
ahmed 1 ay önce
Sayın Dectici sizi tebrik ediyorum son derece doğru bir karar.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 25 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49