TÜVTÜRK ücretleri isyan ettiriyor

Özelleştirilen ve 2027 yılına kadar araç muayenesinde tekel olan TÜVTÜRK, yüksek muayene ücretleriyle tepki topluyor. Otobüsten 503, otomobillerden 372 lira muayene ücreti alınıyor.

GÜNCEL 13.07.2021, 08:50
TÜVTÜRK ücretleri isyan ettiriyor

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre;

2027 yılına kadar araç muayenesinde tekel olan TÜVTÜRK, yüksek muayene ücretleriyle tepki topluyor. Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler için KDV dahil 503 lira 86 kuruş, otomobil, minibüs, kamyonet, römork ve yarı römorklar için 372 lira 88 kuruş muayene ücreti alınıyor. Motosiklet ve motorlu bisikletler için ise KDV dahil 189 lira 98 kuruş bedel ödeniyor. TÜVTÜRK son 13 yılda 3 milyar 846 milyon dolar kar etti. Karayollarına bağlı araç muayene istasyonları 2005 yılında 552 milyon dolara özelleştirilmişti.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, TÜVTÜRK'ün fahiş fiyatlarla insanları mağdur ettiğini söyledi. Araç sahiplerinin zorunlu uygulama nedeniyle kısa süreli işlemler için yüksek bedeller ödediğini aktaran Barut, 'Yurttaşın cebine göz dikilmesin, TÜVTÜRK çilesi son bulsun' dedi ve şunları söyledi:

HER AYA CEZA

'Zorunlu araç muayenesinde tek yetkili kurum konumundaki TÜVTÜRK, yüksek bedellerle araç sahiplerinin üzerinden büyük kazançlar elde ediyor. Her yıl fahiş oranda artan bu ücretler, yurttaşın belini büküyor. Araç muayenesinde süresi geçirilen her araçtan, gecikilen her ay için muayene ücretinin yüzde 5 oranında fazla bedel ile tahsil ediliyor.'

KARTLA ÖDEMEYE EK KOMiSYON ÜCRETi

TÜVTÜRK'ün yüksek muayene ücretlerinden istasyonlarda yaşanan olumsuzluklara kadar araç sahiplerinin tepkilerini duyan olmadığını söyleyen Milletvekili Barut, şöyle devam etti: '2007 yılından geçerli olmak üzere 20 yıllık sözleşme imzalanan TÜVTÜRK'le ilgili iktidarı adım atmaya, yurttaşın sorunlarına çözüm bulmaya çağırıyoruz. Yurttaşlardan yüksek muayene ücreti alan, kredi kartıyla yapılan ödemelerde ayrıca komisyon ücreti de isteyen, araç sahiplerini mağdur eden bu istasyonlarla ilgili harekete geçilmelidir.'

Yorumlar (7)
Köycegizli 3 hafta önce
Devlet aracılığıyla soygun bu olsa gerek. Haksız olarak alınan her kuruş zıkkım olsun.
ÇİFTÇİ 3 hafta önce
Bu tam bir soygun düzeni.... Bari 3 veya 4 yılda yapılsın....
öğretmen 3 hafta önce
maalesef çok fazla ücret alınıyor.
KAYA 3 hafta önce
ÇOOK GEÇ KALINMIŞ TEPKİ YETKİLİLER ÇOK DAHA ÖNCE GEREKLİ TEPKİYİ GÖSTERMELİ VE HALKININ CEBİNE GÖZ DİKEN FİRMAYA DUR DİYEBİLMELİYDİ YAKLAŞIK DÖRT MİLYAR KAR VATANDAŞDAN ZORLA ALINAN ALTERNATİFİ DE OLMAYAN PARADAN GELİYOR.
Oktay TEKİN 3 hafta önce
TÜVTÜRK neden tek elden yürütülüyor ? Milleti soydurmanın anlamı nedir? Bu duruma kesinlikle çare üretilmelidir. Millete zulmetmenin anlamı yoktur. Çok merak ediyorum; TÜVTÜRK ten şikayetçi olmayan var mıdır?
Vatandaş 3 hafta önce
Ya tedaşa ne demeli abonelik ücreti 1000 li liralara yakın resmen soygun vatandaş soyuluyor devletin haberi var mı
hasan 3 hafta önce
TÜVTÜRK personelleri alikıran başkesen gibi. Buna dur diyecek kimse yok mu. Gümüşhane merkez personeli iletişim konusunda ne zaman seminere alınacak...Hınçlarını araçlarımızdan çıkarıyorlar...
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 31 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49