Türkiye'de ilk koronavirüs vakası Fahrettin Koca tarafından açıklandı! Okullar tatil olacak mı; açıklama geldi...

Uzunca bir süredir dünya gündeminde yer alan koronavirüs hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan son dakika açıklaması geldi! Fahrettin Koca, ilk kez Türkiye'de corona virüs vakasının tespit edildiğini açıkladı. Gece yarısı gelen bu son dakika bilgisinden sonra vatandaşlar okullar tatil olacak mı sorusunun cevabını araştırmaya başladı. Corona virüsünden korunmak için alınan tedbirler de açıklanırken, corona virüsü belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır sorusu da en çok merak edilen konu başlıkları arasında yer aldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanı sıra Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan da okulların tatil olup olmayacağıyla ilgili kritik açıklama geldi! Bakan Koca, koronavirüsle ilgili herhangi bir şehir bilgisi vermedi.

GÜNCEL 11.03.2020, 09:21
Türkiye'de ilk koronavirüs vakası Fahrettin Koca tarafından açıklandı! Okullar tatil olacak mı; açıklama geldi...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Türkiye'de ilk kez koronavirüs vakasına rastlandığını açıklamasından sonra 'koronavirüs nerede hangi şehirde bulundu' sorusu da en çok merak edilen konular arasında yer aldı. Bakan Koca; bu konu hakkında hastanın şehrini açıklamadı. Dünya genelinde 119.086 kişiye bulaşan koronavirüs yüzünden ölenlerin sayısı 4.284'e yükseldi. Bugüne kadar ölenlerin 3.046'sı Çin'de, 631'i İtalya'da, 291'i İran'da, 54'ü ise Güney Kore'de yaşıyordu. Hastalıktan kurtulanların sayısı ise 65.762. Corona virüs yüzünden okullar tatil olacak mı?

OKULLAR TATİL OLACAK MI?

Dün gece Twitter üzerinden bir açıklama yapan Ziya Selçuk, okullardaki eğitim sürecinin planlamasının devam ettiğini bu konuda Sağlık Bakanlığı ile değerlendirmelerin devam ettiğini vurguladı.

İŞTE O AÇIKLAMA...

"Koronavirüs tedbirleri kapsamında okullarımızdaki eğitim sürecinin planlanması hususunda Sağlık Bakanlığı ile değerlendirmelerimiz devam etmektedir.

Okulların tatil takvimiyle ilgili resmî kaynaklar dışında yapılan hiçbir açıklamaya itibar edilmemesini önemle rica ediyorum."

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Çin'in Wuhan kentinde bulunan tam 90 gün önce ortaya çıkan yeni koronavirüs başka birçok ülkeye buluşmasına, küresel yayılım göstermesine rağmen Türkiye olarak süreçte büyük bir başarı gösterdik. Komşu ülkeler bizim aldığımız sıkı tedbirleri almadılar. Bizim strateji ve disiplinli eylem planında direncimiz hiçbir şekilde azalmadı. İnsanların ülkeden ülkeye hareket olduğu dünyada direnç hangi düzeyde olursa olsun bazı sonuçları önlemek maalesef mümkün değil" ifadelerine yer verdi.

Sağlık Bakanı Koca yaptığı açıklamada, "Bu an burada olmamın nedeni bu saate dek gösterdiğimiz şeffaflık ve bunun devam edeceğinin teminatıdır. Size üzücü ama korkutucu olmayan haberi bildirmek istiyorum. Bugün akşam saatlerinde koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı. Yüksek ateş ve öksürük şikayetinin araştırılması sonucu tanı konmuştur. Hastanın virüsü Avrupa'dan aldığı tespit edilmiştir. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerin hepsi gözetim altındadır ve her biri şüpheli kabul edilmiştir. Hasta mahremiyeti korunması açısından detaylı bilgilerin paylaşılması uygun bulunmamıştır. Tanı erken konulmuştur virüs bulaşmışsa bu çok sınırlıdır. Ülkemiz yayılmayı önleyici tedbirler alınmıştır. Bu hastalığın ülkenin her bir yerinde görülme ihtimale karşı sağlık personeli hazırlığını bitirmişti" dedi.

Bakan Koca, "Yurt dışına lütfen zorunlu olmadıkça çıkmayalım. Bakanlığımızca bildirilen koronavirüsten korunma programına lütfen uyalım. Yurt dışından dönenler için 14 kuralı, dönüşlerinde 14 gün kendilerini özellikle izole etmelerini istiyoruz. Büyük çoğunluğumuz için anahtar kelimemiz yine 14'tür. Elleri tam hijyen sağlayacak şekilde yıkamaktan hangi durumda hangi sağlık kuruluşuna başvurulacağı bellidir. Biz dünyayı uyarırken aynı zamanda hazırlandık. Bakanlığımız ve tüm birimleriyle devletimiz koronavirüse karşı hazırlıklarını tamamladı. Bir veya birkaç vaka salgın olarak görülmemelidir. Bu durum sadece virüsün ülkemiz sınırlarına girdiği anlamına gelir. Bu yüksek bir ihtimaldi ve gerçekleşti. İzole edilmiş vakanın şu an tek anlamı budur. Şimdi yapmamız gereken hayatımızı tedbirler doğrultusunda düzene sokmuştur. Ulusal bir mücadele edeceğiz, risk somut tedbirler ise basittir" diye ifade etti.

Karantinaya alınmış hasta toplumu tehdit etmediğini belirten Bakan Koca, "Koranavirüs alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir. Topyekün risk değildir. Karantinaya alınmış bir hasta bir toplumu tehdit edemez, hepinize teşekkür ediyorum.Ben şeffaf bir şekilde bugüne kadar bu süreci götürmeye çalıştım. Yarın sabah da açıklayabilirdim akşam da açıklayabilirim. Gecenin bu saatinde açıklamanın bir sebebi şeffaf davrandım. Bunu açıklama gereğini hissettik. Hasta mahremiyetini söyledim. Bir şehri, bir hastaneyi ifade etmedim" dedi.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 26 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49