banner1990

banner1989

Türkiye, ABD'ye resti çekti! Çok sert cevap

ABD Başkan Yardımcısı Pence tahliyesinin ardından rahip Brunson'la görüştüğünü açıkladı. Pence, Brunson'ı ABD'ye götürmek için çalışmaya devam edeceklerini belirtti. Pence, Brunson'ın serbest kalmaması halinde Türkiye'ye yaptırım uygulayacaklarını söyledi. Pence'in mesajından sonra ABD Başkanı Trump da Twitter hesabından "Rahip Brunson serbest bırakılmazsa ABD yaptırım uygulayacak" mesajını paylaştı. Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise, "Kimse Türkiye'ye ne yapacağını dikte edemez. Gelen tehditlere asla tolore etmeyiz. Hukuk kuralları herkes için geçerlidir." dedi

GÜNCEL 26.07.2018, 20:20
Türkiye, ABD'ye resti çekti! Çok sert cevap

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump'ın Papaz Brunson'ın serbest bırakılmaması halinde Türkiye'ye yaptırım uygulayacağı şeklindeki tehdidine sert bir şekilde yanıt verdi.

Çavuşoğlu, ''Kimse Türkiye'ye ne yapacağını dikte edemez. Gelen tehditlere asla tolore etmeyiz. Hukuk kuralları herkes için geçerlidir. ABD Yönetimini biran önce bu yanlış (tehditkar) söylemi bir kenara bırakarak yapıcı diyalog çerçevesine dönmeye davet ediyoruz.'' dedi.

HAMİ AKSOY DA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Başkanı Trump ve Başkan Yardımcısı Pence’in Türkiye'ye yönelik yaptırım tehditleri hakkındaki soruyu şöyle yanıtladı:

''Türkiye hukukun üstünlüğünü esas alan köklü bir demokratik geleneğe ve siyasi düzene sahip egemen bir devlettir. Türkiye’ye kimse emir veremez ve tehdit edemez. Türkiye’ye karşı tehditkar bir dil kullanılması kabul edilemez.

Ülkemiz, ABD ile ilişkilerini düzeltmek için bugüne kadar gereken siyasi iradeyi ortaya koymuş ve üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır. ABD yönetiminin ülkelerimiz arasındaki müttefiklik ve dostluk ilişkilerini hiçe sayan tehditkar mesajlarını kabul etmemiz mümkün değildir.

Brunson davası hakkında Amerikalı muhataplarımıza çeşitli vesilelerle gerekli açıklamalar yapılmış ve konunun bağımsız Türk yargısının yetki alanında olduğu açık bir şekilde vurgulanmıştır. ABD yönetimini bir an önce bu yanlış söylemi bir kenara bırakarak bugüne kadar sürdürdüğümüz yapıcı diyalog çerçevesine dönmeye davet ediyoruz.''

TRUMP'TAN YAPTIRIM MESAJI

ABD Başkanı Trump, Twitter hesabı üzerinden, ''ABD, büyük bir Hristiyan, aile babası ve muhteşem bir insan olan Papaz Andrew Brunson'ın uzun süreli tutukluğu nedeniyle Türkiye'ye geniş yaptırımlar uygulayacak. Bu masum inanç adamı derhal serbest bırakılmalı!'' açıklamasını yapmıştı.

Yorumlar (2)
Kamu çalışanı 2 yıl önce
Şerefsiz Amerika bu şerefsizler yeterince Türk dayağı yememiş belliki sen kimsin lan Türk'e yaptırım uygulayacaksın
cevat 2 yıl önce
laga luga yapmayın papazı F tipine geri tıkın trumpedin açıklamalarından sonra
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49