Türk Eğitim-Sen PCR testi zorunluluğuna tepki gösterdi

Aşı olanların dahi Covid bulaşısına muhatap olduğu bir durumda zorunlu PCR testi uygulaması kararının yeniden değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Genel Başkan Geylan, "Sağlıkla ilgili hususlarda zorunluluk değil gönüllülük esas alınmalıdır ki, hukuki olan da budur" dedi. Eğitim Bir-Sen de yaptığı açıklama ile uygulamaya tepki göstermişti.

GÜNCEL 20.08.2021, 18:08
Türk Eğitim-Sen  PCR testi zorunluluğuna tepki gösterdi

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 6 Eylül tarihi itibari ile başlayacak olan yüz yüze eğitim hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 6 Eylül tarihi itibari ile başlayacak olan yüz yüze eğitim hakkında değerlendirmelerde bulundu. Geylan, öğrencilerin daha fazla öğrenme kaybına uğramaması ve öğrenme eksiklerinin giderilmesi için yüz yüze eğitimin başlaması gerektiğini kaydederek, alınması gereken tedbirleri de sıraladı. Öte yandan, aşı olanların dahi Covid bulaşısına muhatap olduğu bir durumda zorunlu PCR testi uygulaması kararının yeniden değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Genel Başkan Geylan, "Sağlıkla ilgili hususlarda zorunluluk değil gönüllülük esas alınmalıdır ki, hukuki olan da budur" dedi.

"Salgın koşullarının gerektirdiği tedbirleri almak için okullarımıza ek bütçe tahsis edilmelidir"

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Geylan, "Okullarımızın 6 Eylül'de açılacağı kararını olumlu buluyor ve destekliyoruz. Öğrencilerimizin ve eğitim çalışanlarının sağlığı için bütün tedbirler hızlıca alınmalıdır. Sadece eğitim çalışanları değil, servis ve kantin görevlilerinin aşı ve covid-19 takipleri de yapılmalıdır. Gerekli hijyen koşullarının sağlanması için yardımcı hizmetli personel eksiği olan tek bir okulumuz dahi bırakılmamalıdır. Salgın koşullarının gerektirdiği tedbirleri almak için okullarımıza ek bütçe tahsis edilmelidir. Teneffüs süreleri uzatılmalı, sınıflar sıklıkla havalandırılmalı, ders süreleri uzaktan eğitimde olduğu gibi 30 dakika olarak ayarlanmalıdır. Salgına karşı şu an tek koruyucu silahımız aşıdır. Okullarımızın açılması sürecinde sadece öğretmenlerin değil, öğrenciyle ilişkili herkesin aşılanması hususunda gayret ortaya konulmalıdır" ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (9)
Acilen eylem kararı 1 ay önce
Pcr testi yapılmaması için acilen eylem kararı alın da, rahatça eğitimi düşünerek, kaygısızca...
ne olacak diye düşünmeden okulumuza gidelim
emine 1 ay önce
türk eğitim sende olmasa öğretmenlere karşı halkı kimn öfke ve düşmanlığa sevk edecek olan öğretmenlerin itibarını yerle bir edecek olan bu karara karşı duran başka bir sendika yok helal olsun. ülkeye giren onca mülteciye turiste hırlıya hırsıza test aşı vs sorma öğretmene git sağlıklı olduğunu kanıtla de yazıklar olsun . zaten sağlıklı olanda olmayanda öğretmenler kadar dikkat etmiyordur.
sadece öğretmenlere getireceğine markete giren müşteriyede markette çalışan çalışana da ve bütün halka hizmet veren memurlara özel sektöre herkese getirmelisiniz öğretmenleri aşağılamayı lütfen bırakın artık yazıklar olsun yazıklar olsun yazıklar olsun
Misafir33 1 ay önce
Ben bir öğretmen olarak aşı olmadım, olmayacağım da. Haftada 2 gün gidip pr testi de vermeyeceğim. Bakalım ne yapacaklar! Sendikalar iyice bastırsın yoksa, çok üye kaybeder.
Sebenlix 1 ay önce
Aşı olmayanların çevresini riske sokma hakları da yoktur. Güvenli ortam için haftada 2 defa test olmalılar.
olga 1 ay önce
aşı olanların okulu ayrılmalıdır aşı olanlar olmayanlara hastalıklarını bulaştırıyorlar
Gizli ajan 1 ay önce
Başkan konuşamıyorsan "ibibik" de biz anlarız
Cahit 1 ay önce
Kişisel bir sağlık değil diğer insanları etkileyen bir sağlık konuya hakim olmayan bir fikir olmuş
derf 1 ay önce
niye karşı çıkyorsun aşı olsun
Muho 1 ay önce
Aşı olmayacağım pcr testi yaptırmayacağım diyenleeri ücretsiz izne ayıracaksın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49