Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı Akkaş, okul yönetiminin uygulamasını eleştirdi

Konya Selçuklu M.Halil İbrahim Hekimoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürlüğünün öğretmenlere verdiği yazılı emir tartışma yarattı.

GÜNCEL 14.12.2019, 10:33 14.12.2019, 10:38
Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı Akkaş, okul yönetiminin uygulamasını eleştirdi

TAM BİR REZALET... PARALI TUVALET SKANDAL’INDAN SONRA BİR REZALET DAHA... TUVALETLER ÖĞRETMEN NEZARETİNDE ÖĞRENCİLER TARAFINDAN TEMİZLENECEK.

YER:

Konya Selçuklu M.Halil İbrahim Hekimoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.

Okul müdürlüğü 13.12.2019 tarihinde,mesleki eğitim konulu “Meslekî Eğitim” faaliyetlerinin yürütülmesinde uyulması gereken kurallar” talimatı ile,okul müdürü Zeynettin Düzenli imzalı ,öğretmenlere yazılı bir emir yayınlanıyor. “Tuvaletleri öğrenciler temizleyecek” Talimatnamenin 11.maddesinde; “Atölye, laboratuvar, derslik ve koridorlar ile diğer alanların temizlik bakımı, alan şefinin koordinesinde, atölye ve laboratuvar şefleri ile diğer meslek dersi öğretmenlerince öğrencilere, bir program dâhilinde günlük olarak yaptırılacaktır.

Özellikle tuvalet bakımı haftada her gün (Çarşamba günleri, okul yönetimince) yaptırılacaktır.

12- Okul Sağlık Kurulu tarafından takip edilen tuvalet ve diğer mekânlara ait temizlik çizelgesi, kurulun direktiflerine göre düzenlenecek ve zamanında kurula teslim edilecektir. Yazıdan anlaşılan ve öğretmenlere de sözlü olarak izah edilen,çarşamba günleri okul yönetimince ama diğer günler tuvalet temizliği öğrencilerce yapılacağı vurgulanmış. Şimdi bu yazıyı okuyunca öğrencilerin bu okulları tercih etmeme sebeplerinden birisi; okulların çoğunluğu iş bilmez yöneticilerce yönetilmesi olarak görüyorum..

Bu bir iddia felan değil,gerçek.Ortada kocaman bir resmî yazı var.Tarihli,sayılı,imzalı yazılı bir talimat var. Tuvaletler öğretmen refakatinde öğrenciler tarafından temizlenecek diyor. Müdür efendi ,müdür efendi;öğretmen,öğrenci sana bir emanettir.Neyindir bunlar.Kölen mi, hizmetçin mi, paralı emir erin mi,maraban mı?

NEYİN...NEYİN Allah aşkına. Bu yüzyılda bu ne anlayıştır. Nasıl bir yöneticilik anlayışıdır,anlaşılır değil. Tam anlamıyla bir rezalet,REZALET.

Yönetici atamada Sayın Bakan Ziya Selçuk “Kabe’nin anahtarını gayri Müslüm’e emanet eden medeniyetimiz,kenar semtteki bir okula kariyer ve liyakat Sahibi birini atayamıyoruz” itirafının bir göstergesidir. Yönetici atamalarında kariyer ve liyakatı dikkate almadan yönetici atarsanız bu ülkede buna benzer rezillikleri hep yaşarsınız.

Öğrencilerimiz okullara, ülkeye yararlı bireyler olsunlar,gerekli ve yeterli eğitimi alsınlar diye gönderiliyorlar. Öğrencilerimiz,evlatlarımız öğretmenlere birer emanettir.Bu yaklaşım emanete hıyanettir.

Hiç kimse öğretmen rehberliğinde hiç bir öğrenciye tuvalet temizlettiremez,buna hiç kimsenin hakkı yoktur.Okullarımızın temizlik personeli vardır.Yoksa da talep edersin,nereyi temizlettireceksin temizlerler. Okul tuvaletini paralı hale getiren yöneticilerden, “tuvaletleri öğrenciler temizleyecek”diyen yöneticilerden sonra bakalım daha neler göreceğiz.

YAZIKLAR OLSUN SİZİN GİBİ YÖNETİCİLERE VE SİZİ YÖNETİCİ YAPANLARA!!!

Yorumlar (44)
Ahmet Uzun 9 ay önce
Asıl sana yazıklar olsun. Bence okulun bir çok hizmetinin öğrenci tarafından yapılması lazim.
Ali velioğlu 9 ay önce
Yahu sayın sendika yetkilileri öğrenci onu yapmaz bunu yapmaz ders çalışmaz, bağırınca ters bakınca psikolojisi bozulur. Ödev verilmez. Kıyafetine karışılmaz, arkadaşlarına müdahale edilmez. Siz de bunları savunursunuz. Nasıl eğiteceğiz bu çocukları biz o zaman,
Dadaş 9 ay önce
Bence doğru uygulama
Neyi yanlış
Tebrik ederim
Akıl fikir 9 ay önce
Ne var bunda.batidan ve japonyadan hiç mi haberiniz yok.bula bula bu mesele mi. Yazıklar olsun sana.okul müdürlerinin tuvalet temizlediği bir ülkede yaşıyoruz.typ zaten geç başlıyor. Haftada bir öğrenci atelye temizlemiş çok mu.yeter artık tes in algıya oynadığı. Sizden istifa ediyorum
Ali velioğlu 9 ay önce
Yahu sayın sendika yetkilileri öğrenci onu yapmaz bunu yapmaz ders çalışmaz, bağırınca ters bakınca psikolojisi bozulur. Ödev verilmez. Kıyafetine karışılmaz, arkadaşlarına müdahale edilmez. Siz de bunları savunursunuz. Nasıl eğiteceğiz bu çocukları biz o zaman,
Ne bu düşmanlık 9 ay önce
Türk Eğitim Sen , herşeyi eleştirmek zorunda mı. Ben yönetici değilim. Ama yöneticiliğin ne kadar zor olduğunu biliyorum. (Önceden yaptım) Meb temizlikçi vermez, para yok. Ne yapsın idareci.
Fethi ayyıldız 9 ay önce
Atölyelerintemizliği atölye içerisinde bulunan wc gibi yerlerin temizliği öğrenci tarafından yapılmaktadır.
kınıyorm 9 ay önce
kirlettiği yeri temizlemek insanlığın gereği.eğitimin temeli ve terbiye- adabın başlabgıcıdır.japonyada okulu öğrenciler temizler.bu sendikacı zat ne yazıkki dünyadan ve eğitimin temel felsefesinden uzak kalmış
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 15 Ağustos 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49